NASA’dan Super Bowl sürprizi

NASA’dan Super Bowl sürprizi
NASA’dan Super Bowl sürprizi Hande
Bu içerik 162 kez okundu.
Reklam

Bugün, Amerikan Futbol Ligi NFL’de şampiyonu belirleyen Super Bowl etkinliği düzenlendi. NASA, Super Bowl adını verdiği listede sıra dışı olarak tanımladığı bazı bölgelerin fotoğraflarını yayınladı.

Listenin dikkat çeken yerleden biri Mars’ın uydularından biri olan Phobos’taki Stickney Krateri. Çapı yaklaşık 10 km olan kraterin içerisinde bir küçük krater daha bulunuyor. NASA ekibinden Amanda Barnett, “Bir NFL atışının ortalama hızı 100 km/s ve Phobos’un kaçış hızı ise 40 km/s olarak biliniyor. Profesyonel bir oyun kurucunun fırlattığı top, Photobos’tan çıkıp Mars yörüngesine girebilir.” dedi.

Cüce gezegen olarak bilinen Ceres, 92 km genişliğe ve 4 km derinliğe sahip Occator Kateri’ne sahip. Krater, yüksek oranda yansıtıcı tuz birikintisi nedeniyle Ceres’in en parlak noktası olarak nitelendiriliyor.

Jezero Krateri, geçtiğimiz yıl NASA’nın Perseverance Mars göreviyle birlikte ünlendi. Kurutulmuş bir göl yatağı olan Jezero, Şubat 2021’de Perseverance görev aracının iniş yeri olarak belirlendi. Görev aracı, eski mikrobiyal yaşamın kanıtlarını keşfetmek için Jezero’da araştırma yapıyor. 45 km genişliğe sahip olan Jezero, Mars’ın Isidis Planitia bölgesinde yaklaşık 1200 km büyüklüğünde bir kratere yakın olan alanda bulunuyor.

Venüs’te bulunan Mead Krateri, gezegenin en büyük etki alanları arasında yer alıyor. 2.745 km çapında olan krater, 300 milyon ile 1 milyar yıl önce gerçekleşen bir çarpışma sonucunda ortaya çıktı.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!