Toplam Verimli Bakım Nedir?

Toplam Verimli Bakım Nedir?

Toplam Verimli Bakım Nedir?
Toplam Verimli Bakım Nedir? Hande
Bu içerik 131 kez okundu.
Reklam

Toplam Verimli Bakım Nedir?

 

TPM olarak bilinen toplam verimli bakım, bir işletmede yer alan tüm makine ve ekipmanların bakım süreçlerinin otonom olarak gerçekleşmesi anlamına gelir. Bu kapsamda arıza giderme çözümleri yerine arızanın önlendiği çözümler öne çıkmaktadır. Bir makine arızasının meydana gelmeden önlenmesi hem verimliliği arttırır hem de performans kayıplarının önüne geçmeye yardımcı olur.

Toplam Verimli Bakım Nasıl Uygulanır?

 

TPM uygulaması için IoT gibi çözümlerle bağlı cihazlar oluşturmaya ihtiyaç vardır. Aynı zamanda arızanın önceden tespit edilebilmesi için yapay zeka çözümlerinden de faydalanmak gerekir. Yapay zeka destekli üretim prosesleri, prosesin her aşamasında veri toplamaya izin verir. Arıza tespiti ve arıza önleme süreçleri için tüm üretim prosesinden gelen verilere ihtiyaç vardır. Buna ek olarak TMP sistemlerinde çalışan katılımı da önem taşımaktadır. Otomatik olarak toplanan verileri çalışanlar tarafından değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Toplam Verimli Bakım Faydaları Nelerdir?

Toplam verimli bakım çeşitli faydaları beraberinde getirir. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Arızaya neden olabilecek durumlar önceden tespit edildiği için plansız duruş süreleri kısalır.
  • Plansız duruş sürelerinin kısalması üretimin verimli olarak gerçekleşmesine izin verir.
  • Üretim süreci aksamadığı için genel üretim maliyetleri azalır.
  • Çalışanlar ve departmanlar arasında bilgi paylaşımı artar. Bu da üretim süreçlerinin ve diğer iş süreçlerinin daha şeffaf olmasına izin verir.
  • Sorunlar önceden tespit edildiği için ürün kalitesini arttırmak mümkün olur.

Unutmayın, Konzek Teknoloji, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!