Vakıf Nasıl Kurulur?

Vakıf Nasıl Kurulur?

Vakıf Nasıl Kurulur?
Vakıf Nasıl Kurulur? Hande
Bu içerik 343 kez okundu.
Reklam

Vakıf Nasıl Kurulur?

 

Vakıflar, kısaca tüzel kişiliğe sahip olan ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olarak adlandırılabilir. Vakıflar, sicile tescil işleminin ardından tüzel kişilik kazanırlar. Dernek kurmak ile vakıf kurmak arasında farklar bulunmaktadır.

 

Dernekler kişi topluluğu olarak adlandırılabilir ancak vakıflar öyle olmayabilir. Vakıf kurmak mal varlığı topluluğu şeklindedir. Dernek kurmak için en az 7 kişi olmanız gerekmektedir fakat vakıf kuruluşunda sadece gerekli olan asgari sermaye tutarını şart olarak aranır. Budan dolayı en az 1 kişi ya da daha fazla kişiyle vakıf kurulabilir. Vakıf kurma işlemi iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan birincisi resmi senet ile vakıf kurmak, ikincisi ise ölüme bağlı tasarruf ile vakıf kurmaktır.

 

Resmi Senet İle Vakıf Kurmak

Resmi senet ile vakıf kurma, vakıf kurmanın iki yönteminden bir tanesidir. Bu aşamada vakıf kurma iradesi noter tarafından düzenlenecek olan resmi senetle ortaya konur. Noter tarafından düzenlenmiş olan bu resmi senedin bir örneği 7 gün içerisinde Vakıflar Genel müdürlüğüne iletilir. Eğer istenirse hazırlanan bu senet hızlı olması için Ankara’ya gidilerek teslim edilmesi mümkündür. Resmi senedin düzenlenmesinin ardından, Asliye Hukuk Mahkemesine, vakfın tesciline yönelik başvuru yapılır. Bu Asliye Hukuk Mahkemesi, vakfa en yakın Asliye Hukuk Mahkemesidir. Başvuru eğer bir temsilci aracılığı ile olacaksa, noter tarafından temsil yetkisi verilecek ve verilen bu belgede vakfın amacıyla tahsis edilecek mal varlığının miktarı belirtilecektir. Bunun dışında diğer şartlarda mahkemeye başvuruyu bizzat vakfın kurucusu yapmaktadır.

 

Ölüme Bağlı Tasarruf İle Vakıf Kurmak

Bir diğer vakıf kurma şekli ise ölüme bağlı tasarrufla vakıf kurmaktır. Bu şekilde vakıf kurmak malvarlığının vakfedenin ölümünün ardından tescil edilmesi suretiyle mümkün olacaktır. Ölüme bağlı tasarruf ile vakıf kurulacakken, kurulacak olan vakıflarda sulh hakimi, vakıf kurulmasına esas olan belgenin bir örneğini 7 gün içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne iletir. Mahkemenin yapmış olduğu bildirim üzerine, Genel Müdürlük tarafından Asliye Hukuk Mahkemesi’ne vakıf kuruluşu için re’sen başvuruda bulunulur. Burada doğan masraflar ise vakıf malvarlığından geri alınmak kaydıyla Genel Müdürlük tarafından karşılanmaktadır. Bu yöntemle kurulmuş olan vakfın miras bırakanın borçlarından doğmuş sorumluluğu, özgülenen mal ve haklarla sınırlı kalmaktadır.

 

Vakıf Kurmanın Şartları Nelerdir?

l Vakfın amacı olmalıdır ve bu amaç hukuka uygun ve belirgin olmalıdır.

l Kurucu gerçek ise fiil ehliyetine sahip olmalıdır.

l Özgülenen mal varlığının gerekli şartı karşılıyor olması gerekli

l Kurucu farklı bir tüzel kişilik ise kuruluş statüsünde vakıf kurmaya ilişkin yetkilendirme bulunmalıdır.

l Aynı soydan gelenlere özgülenecek bir biçimde vakıf kurulması yasaktır.

Kaynak: https://elkagroup.com.tr

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı