İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Hande
Reklam

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Sağlık açısından bazı ürünler alırken dikkat edilmeli ve ihtiyaca uygun olarak seçilmelidir. Yeterli araştırma yapılmadan alınan ürünler, uzun kullanım imkanı sağlamayan ve aynı zamanda sağlık açısından tehdit oluşturan ürünler olarak geçmektedir.

 

 Bazı rahatsızlıklar doğuştan, bazıları ise zaman içinde oluşmaktadır. İşitme kaybı ise yaşa bağlı veya belirli rahatsızlıkların oluşmasına bağlı olarak yaşanmaktadır. İşitme cihazı, söz konusu rahatsızlığın kontrol altına alınması aşamasında önemli bir yere sahiptir. İşitme cihazı, kalitesine göre farklılık göstermektedir. Bazı cihazların kullanım ömürleri oldukça yüksektir.

 

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

İşitme cihazının alındığı yerde, kesinlikle sorumlu kurumlar tarafından işitme cihazı satışı yapabilme yetkisini almış olması gerekmektedir. Aksi durumda rahatsızlığın daha kötüye gitmesinse sebep olabilir.

İşitme cihazı almadan önce, işitme kaybının seviye ve derecesinin öğrenilmesi önemlidir. Çocuk işitme cihazı çeşitleri bu konuda, aileler tarafından oldukça hassasiyet gösterilmesi gereken medikal sağlık ürünleri arasında yer almaktadır.

İşitme cihazları her kulağa uygun değildir. Örneğin çocuk işitme cihazı, belirli bir yaştan itibaren kullanılması uzman hekimler tarafından uygun görülen çocuklar için özel olarak üretilmiş cihazlardır.Çok ağır derecede işitme kayıplı bebekler de hekim tarafından uygun görülürse işitme cihazı kullanır.

 

İşitme Cihazı Tercihin belirlenme aşaması

 

İşitme cihazının kullanım esnasında, tüm etraftaki sesleri net bir şekilde kulağa iletebilmesi önemlidir. İşitme kaybına uygun ve ihtiyaç açısından yeterli cihazların seçimi, kişiye sağladığı faydayı etkiler. Her işitme kaybı aynı özelliği taşımamaktadır. Gerekli test ve tahliller sonucunda uygun cihazın seçilmesi gerekmektedir. İşitme cihazı alırken kesinlikle ucuz ürünlerin tercihinden kaçılması, kaliteli ve sağlığa uygun ürünlerin seçimi önemlidir.

 

Kablosuz İşitme Cihazının Önemi

 

 İşitme cihazı kullanımının, rahat ve kişide rahatsızlık hissi oluşturmaması önemlidir. Bazı işitme cihazları kulak yapısında ağrı ve acı hissi uyandırmaktadır. Bu aşamada kullanımı uzun sürmemektedir. İşitme cihazı kalıbının kulağa uygun alınması bu sorunu önler. İşitme cihazının günlük kullandığınız elektronik aletlere uyum sağlaması beklenir.Kablosuz işitme cihazı modelleri bu aşamada ihtiyaçlara karşılık vermek için son yıllarda oldukça yaygındır. Gelişen teknoloji ile birlikte bazı işitme cihazlarının çok ufak boylarda yer aldığı ve hatta görülmesinin oldukça zor olması, üstelik bir de kablosuz bağlantı özelliklerine sahip olması kişilerin talebini arttırmıştır.

 

 İşitme cihazı alırken, marka ve modeline dikkat edilmelidir. Bilinen marka ve modeller önerilirken, aynı zamanda işitme cihazının arızalanması durumunda hızlı servis destek imkanı sunan bir işitme merkezinden alınması önemlidir.İşitme cihazlarının fiyat aralıkları kalitesine ve özelliklerine göre farklılık gösterirken, servis ağının gelişmişliği de bunu etkileyen faktörlerden biridir. Bazı işitme cihazları şarj ile bazılar ise pil ile çalışmaktadır. Son dönemlerde yoğun ilgi gören Kablosuz işitme cihazı modellerinin ise, uzman hekimlerden bilgi alınarak yeterli izin belgeleri bulunan işitme merkezlerinden temin edilmesi sağlık açısından önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 3 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 3 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 30 Eylül 2023 Cumartesi
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 30 Eylül 2023 Cumartesi