Sivil astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı

Sivil astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı
Sivil astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı Hande
Bu içerik 660 kez okundu.
Reklam

NASA, uzay turizm projesi kapsamında tarihte ilk olacak şekilde 4 kişilik bir ekibi ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu’na) gönderdi. Fırlatma daha önce çeşitli sebeplerle 5 kere ertelenmiş olmasına rağmen dün başarılı bir şekilde gerçekleşti. Falcon 9 roketi Crew Dragon uzay aracından ayrıldıktan sonra 5. kez yere sağlam bir şekilde inmeyi başardı. 20 saatlik yolculuğun ardından ise sivil astronotlar hedefine başarıyla kenetlendi.

Uzay turizm projelerine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu sektörün kapısını ilk açan ise 2001 yılında milyarder iş adamı Dennis Titov’u uzaya gönderen Rusya oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir film ekibinin ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Ardından Rusya, 2024 yılı itibariyle üretim hattından çıkacak 2 yeni Soyuz MS aracıyla sektörü tekelleştirmeye yönelik çabalarını kamuoyuyla paylaştı. Fakat ABD tarafı da -özellikle de NASA ve Jeff Bezos‘un Blue Origin’i- bu konuda oldukça iddialı. Zira bazı olumsuz sebeplerle geçtiğimiz haftalarda 5 kez ertelenmiş olsa da Ax-1 (Axiom ilk fırlatma) görevi dün başarıyla gerçekleşti.

Sivil astronotlar, Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in artık sektörün en güveniliri haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte atmosferi aştı. Ardından yine SpaceX yapımı olan Crew Dragon uzay aracıyla 20 saat seyahat ederek Uluslararası Uzay Üssüne vararak başarılı bir şekilde kenetlendiler. Bezos’un aynı maaliyetli görevinin aksine bir kaç dakika değil, önümüzdeki 1 hafta boyunca uzayda kalacaklar.

Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen Ax-1 misyonunun 4 kişilik özel astronot görev gücünü ise Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy, Amerikalı girişimci Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA görev komutanı Michael López-Alegría oluşturuyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahramanmaraş'ta son durum
Kahramanmaraş'ta son durum
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları