Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi
Obezite Tedavisi Hande
Bu içerik 201 kez okundu.
Reklam

Obezite Tedavisi

Obezite tüm dünyada yaygın bir sorundur. Obez kişiler diyet ve egzersize rağmen kilo veremiyorlarsa tüp mide ameliyatı ile bu sorundan kurtulabilirler. Mide küçültme ameliyatları çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Bunlardan biri de gıda alımını kısıtlayarak kilo vermeyi amaçlayan ameliyatlardır.

 

Diğer bir amaç ise bağırsaklardan alınan besinlerin emilimini engelleyerek kilo vermektir. Üçüncü obezite cerrahisi ise ikisinin birleştirildiği operasyonlardır.

 

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

38 derece veya daha yüksek ateş, Genelde şiddetli ağrı oluşur. Ameliyattan sonra biraz ağrı olacaktır ama bu ağrı ilaçla giderilmelidir. Ağrınız ilaçla geçmiyorsa doktorunuza bildirmelisiniz. Obezite cerrahisi sonrası alkollü kalorili içecekler içmeyin Beslenmeye katkısı olmayan yüksek kalorili içecekleri hayatınızdan çıkarmaya hazırlıklı olmalısınız.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Sonucu kesin değildir. Çünkü hastanın ameliyat sonrası beslenmesi, ruh hali gibi etkenlerde sonuca etki etmektedir.

 

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Hastada ilk 3 ayda hızlı kilo kaybı gözlendi. Örneğin ilk trimesterde 5 kg'a kadar kilo vermek mümkündür ancak bu kaybın miktarı ameliyat tipine göre değişmektedir. Ameliyattan önce obeziteye bağlı ek hastalıkları olanlar ya tamamen iyileşmiş ya da onları rahatsız etmeyecek bir dereceye kadar azalmıştı.

 

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Günümüzde en popüler mide küçültme ameliyatı olan manuel gastrektomi laparoskopik olarak yapılmaktadır. Bu ameliyattan sonra mide hacminin cerrahi yöntemle kalıcı olarak küçültülmesi sırasında hasta aynı gün içinde kısa mesafeleri ayağa kaldırabilir ve yürüyebilir. İşe dönüş süresi hastanın işine göre değişiklik gösterebilir.

 

Ameliyattan sonra masaya bağlı hastalar bir hafta sonra işe dönebilirken, çalışkan hastaların yaklaşık bir ay beklemesi gerekebilir. Obezite Cerrahisi ameliyatı geçirmiş olanlar için başlangıç ​​zamanı, fizik muayene sonrasında cerrahın tavsiyesi ile belirlenir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Gastrostomi tüp mide büyük bir bölümünün çıkarılarak yapılan bir ameliyattır. Bu kesilen kısım, tüm midenin yaklaşık %1'ini oluşturur. Bu ismi, kalan midenin şekli bir tüpe benzediği için almıştır. Midenin büyük bir kısmı cerrahi olarak çıkarıldığı için bu durum gıda alımını sınırlar.

 

Mideyi tüp veya muz şeklinde şekillendirmenin endoskopik işleme tüp mide ameliyatı denir. Sistemik olarak yemek borusundan bağırsaklara kadar sindirim sistemi başta olmak üzere tüm organlar uzun, ince tüpler şeklindedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

  • 18 ile 65 yaşındakiler için doktorlar tarafından önerilebilir,
  • Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan
  • İleri derecede obez hastalar için
  • Aşırı kilodan dolayı tip 2 diyabetli hastalar için,
  • Hasta aşırı kilodan dolayı uyku apnesi veya yüksek tansiyonlu hastalar için önerilebilir.

 

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatlarında amaç mideyi küçültmek, bağırsakların boyut ve işlevini değiştirmektir. Bu ameliyatların başında gastric bypass yani mide bypassı gelmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Çalışmalar, manuel gastrektomi geçiren hastaların ameliyattan sonraki 5 yıl içinde fazla kilolarının yaklaşık %1'ini kaybettiğini göstermiştir. Besin emilim bozukluğu bu ameliyatta gastrektomiye göre daha az yaygın olduğundan, tüp mide ameliyatı sonrası devam eden vitamin ve mineral desteği kesinlikle gereklidir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı, yaş ortalaması 18-65 olan kişilere yapılabilmektedir. Bir kişinin manuel gastrektomiye uygun aday olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği vücut kitle indeksi (BMI) değerinin 35 ve üzeri olması gerekir.

 

18 yaş altı kişiler için, doktor kararının yanı sıra ebeveynler tarafından onaylanması gereken obezite derecesinin yanı sıra daha önce bahsettiğimiz hastalıklara sahip olup olmadıklarını bilmek gerekir. 65 yaş üstü kişiler için tıbbi durumları ve ameliyat ihtiyaçları (hasta sorunları ve kilo ile ilgili sorunlar) değerlendirilmelidir.

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Gastrik Bypass ameliyatı sonrası ilk 10 gün hastaya tam sıvı beslenmesi yapılmalı, sıvı beslenme döneminden sonra hastaya özel hazırlanmış bir diyet uygulaması uygulanmalıdır. Metabolizma ve endokrinoloji uzmanlarıyla işbirliği içinde sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı ve sistem izleme başlar.

 

Besin eksikliği varsa mide tekrar şişebilir. Bu olduğunda, kaybedilen kiloların geri alınabileceğini unutmayın. Bu durumda “protein” seçeneği ameliyat sonrası diyette en önemli besin maddesi olacaktır.

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahramanmaraş'ta son durum
Kahramanmaraş'ta son durum
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları