Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi
Katarakt Tedavisi Hande
Bu içerik 116 kez okundu.
Reklam

Katarakt Tedavisi

Merak edilen katarakt ameliyatı ise sadece katarakt için uygulanır. Katarakt ise, farklı bir göz hastalığı olup aynı şekilde daha çok 40 ve üzeri yaştaki kadınlarda meydana gelir. Katarakt daha çok ameliyatla giderilebilir. Tekrar etme özelliği de söz konusudur.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatı özellikle kataraktın ilk belirtisi görüldüğünde gereklidir. Çünkü katarakt ameliyatı gecikmeye gelmez. Bu ameliyatın mutlaka erken zamanda uygulanması göz körlük riskinin azaltılması açısından önemlidir. Katarakt olan herkes ameliyat olabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Pek çok göz hastalıkları gibi katarakt ameliyatı sinsi bir şekilde oluşur. Öyle de doktorunuz haricinde sizlerin katarakt olduğunuzu anlaması oldukça güçtür. Bu göz hastalığının ana belirtisi ise, uzak ve yakın mesafeyi görememeniz ve görüş kapasitenizde düşüş meydana gelmesidir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Göz lensinin arkasını, kenarını, merkezini ve doğuştan itibaren katarakt olmak üzere toplamda 4 farklı katarakt türleri mevcuttur.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Uzmanlar tarafından belirtildiği gibi sarı nokta hastalığı tedavi edilebilir bir göz hastalığıdır. Bu hastalığın en büyük özelliği ise, birçok göz içi hastalıklarda olduğu gibi sinsi bir şekilde ilerleme göstermesidir. Bu nedenle birçok hastalar sarı noktalı göz hastalığını hemen fark etmeyebilir.

Bir tür göz içi sağlık sorunu olan sarı nokta hastalığı bu bakımdan global anlamda görülüyor. Bu hastalık ülkemizde de özellikle 50 ve üzeri yaştaki bireylerde belirtiler gösteriyor. Sarı nokta hastalıkları tedavi edilebilir.

Fakat dikkat edilmesi gereken ayrıntı hastalığın erken safhada iken teşhis ve tedavi edilmesidir. Böylece daha sağlıklı tedavi neticesi elde edilebilir. Sarı nokta hastalıkları doğrudan gözün kornea kısmında meydana geliyor.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı noktalı göz rahatsızlığı daha çok ileri yaş grubundaki kadınlarda görülür. Bu hastalık retina kısmının sağlıksız kalması sonucunda meydana gelebilir. Bu nedenle sarı nokta hastalığı dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Evet, birçok göz hastalıklarında olduğu gibi sarı nokta hastalık farklı tipleri de vardır. Bunlar; kuru tip ve yaş tiptir. Özellikle birçok vakalarda kuru tip türü daha ağırlık basıyor.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Sarı noktalı hastalıkta belirtiler ise; gözlerde ışığa karşı hassasiyet meydana gelmesi, görme yetisinde azalma görülmesi biçimdedir. Bu belirtiler hastalar arasında farklı süreçlerde görülebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı noktalı hastalığın tanısında ise göz arkası incelenir ve akabinde göz tomografisi gerçekleştirilir. Her iki tetkik ise doğrudan göz doktoru tarafından aynı anda uygulanabilir.

Makula Deliği Nedir?

Gözümüz birçok farklı bölümlerden meydana gelmiştir. Bu nedenle makula deliği ciddi bir göz hastalığı olup retina kısmında meydana gelir. Bu hastalığın belirtileri de mevcuttur.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makula delikleri herkeste görülebilir. Özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda makula deliği daha çok görülür. Bu göz hastalığı da sinsi olarak ilerler.

Makula Deliğinde Belirtiler Nelerdir?

Makula deliklerinde ana belirtiler ise; gözlerde bulanıklaşma, hassasiyet olarak sıralanabilir. Bu belirtiler ayrıca hastalar arasında farklı olabiliyor.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Her bir göz hastalığı tanısı farklı biçimde konur. Böylece makula deliği tanısı da doğrudan göz içi muayenesi ve tomografi üzerinden konur.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her bir göz hastalığında tedavi seçenekleri farklıdır. Bu nedenle bu göz hastalığında da tedavi yöntemleri farklı olabiliyor. Makula delikleri tedavisindeki yöntemler arasında cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi yer alır.

Göz doktorunuza başvurduğunuzda hekiminiz sizler için en uygun tedavi uygulamasını belirtecektir. Makula delikleri henüz ilk belirtisinden itibaren yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle tedavisine önem verilmesi gerekir. Makula deliği tedavi yöntemlerinin bilinmesi önemlidir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı