Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?
Ultrason Nedir ve Neden Çekilir? Hande
Bu içerik 344 kez okundu.
Reklam

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason x ışınlarından farklı bir sistem üzerine kurulu olduğundan sıklıkla muayene ve tesislerde kullanılmaktadır. Ultrason çekimi yüksek frekanslı ses dalgalarıyla gerçekleşen bir görüntüleme sistemidir.

Ses dalgaları görüntünün gerçekleştirileceği iç organda yer alan sıvılardan yansıyarak doktorların görüntü elde edip bunu yorumlamasına yardımcı olur. Renkli, detaylı, normal olmak üzere pek çok türü de mevcuttur. Ancak en çok detaylı ultrason fiyatları bu konuda sürekli merak ediliyor olsa da bu görüntüleme fiyatlandırması kurumdan kuruma farklıdır.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Sağlık ile ilgili olarak her alanda kullanılmaktadır. En çok hamilelikte ve kalp takibinde kullanılıyor olsa da çeşitli enfeksiyon araştırmalarında, safra kesesi gözleminde, yumuşak dokularda, Kas hastalıklarda trioit de kullanılmaktadır.

Ultrason Fiyatları

Ultrason fiyatları değişiklik göstermektedir.  Bu değişikliğin sebepleri de çekilecek olan ultrason özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu farklılık bazen kurumlar arasında değişiklik gösterilebileceği gibi bazı kurumlarda da ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Detaylı ultrason fiyatları normal ultrason fiyatlarına göre çok daha uygundur.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi aslında diğer bir adıyla HSG Filmi olarak da bilinmektedir. Raporlarda bu işlem hsg şekilde kayıtlara geçmektedir. Rahim boşluğunun şekil yapısını, fallop tüplerinin durumunu yani açıklık kapalılık durumunu gösteren gerekli durumda kapalı tüplerin açılmasında ilaçlı destek alınan radyolojik bir röntgen olarak kabul edilmektedir.  Rahim ve fallop tüplerine bakmak için Boya olarak bilinen özel bir röntgendir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim ağzına katater adında ince bir alet yerleştirilir. Bu ince alet katater aracılığı ile Boya olarak da bilinen sıvı ilaç Rahim içine gönderilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi spekulum ile gözlemlenir. Skopi altında gözlemleri yapılan rahim ve tüplerin durum Filmi Çekilir.

Gönderilen ilaç tedavi amaçlı da olabileceği gibi bazen sonuçsuz da kalabilir. Kapalı olan tüpler belki bu ilaç ile açılır belki de açılma işlemi gerçekleşmez. Duruma göre değişiklik gösterir. Bazen tüplerin açılması için bu işlem belli aralıklarla bir kaç kez yaptırılabilir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Kısırlık, düşük, kapalı kanal gibi tüm rahim içi oluşan sağlık sorunları için bu teknik bir fotoğraf çekimi yapar ve olan durumu gözler önüne rahatça serer. Rahim filmi çocuk talebi olan anne olmak isteyen kadınlara uygulanabileceği gibi rahim kanseri gibi durumlarda da sorun tespiti için de uygulanabilir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Özellikle en büyük avantajı anne olmak isteyen kadınlara sunduğu avantajlar olarak görülebilir. Bununla beraber ciddi sağlık sorunlarında da erken teşhis için önemli bir rolü vardır. Anne olmak isteyen fakat tüplerinden teki ya da her ikisi kapalı olan kimse zor gebe kalacağı gibi belki de sadece bu yüzden gebe dahi kalamayabilir.

Bunun tespiti ve tedavisi için kesinlikle bu görüntüleme işlemine ihtiyaç vardır. HSG filmi avantajları bu kadarla bitmez yaşanan sağlık sorunlarına göre de farklı avantajlar sunmaktadır.

HSG Filmi Neden İstenir?

Rahim içi durumları tespit etmek için istenir. Bazen ameliyat öncesi olacağı gibi bazen ameliyat sonrası da bu gerekebilir. Bunlar dışında da rahimde yaşanan her sıkıntı ve sorun için de tespit ve tedavi amaçlı olarak bu röntgen filmi istenebilir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı