Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?
Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur? Hande
Bu içerik 348 kez okundu.
Reklam

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk omuz sendromunun belirtileri, omuz hareketini zorlaştıran ağrı ve sertlikte görülür. Ağrı geceleri kötüleşir ve uyku düzenini bozabilir. Donmuş omuz sendromu üç aşamada yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Her aşama birkaç ay sürebilir. İltihaplanma, omuz hareketi ağrıya neden olabilir ve omuzun sınırlı hareket açıklığına neden olabilir.

Yavaş yavaş kötüleşir ve geceleri daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu aşama 6-9 ay sürebilir. Donma, ağrı bu aşamada azalabilir. Ancak omuzlarınızı sertleştirir ve kullanımı zorlaştırır. Omuzlarınızı hareket ettirmek zor olduğu için günlük yaşamınızda üzerinizi değiştirmek veya banyo yapmak zor olabilir. Bu aşama 4-12 ay sürebilir. Isınma aşamasında omuz hareket açıklığı düzelmeye başlar.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuz sendromu hem aktif hem de pasif hareket açıklığını etkiler. Fizik muayene sırasında doktorunuz ağrıyı kontrol etmek ve hareket açıklığını değerlendirmek için belirli bir şekilde hareket etmenizi isteyebilir.

Ardından, pasif hareket aralığını kontrol etmek için kollarını hareket ettirirken, kaslarınızı gevşetmenizi isteyebilir. Aktif tarafta omuzlarınızı kendiniz hareket ettirmeniz beklenir, ancak pasif tarafta doktor omuzlarınızı hareket ettirecek ve farkı fark edecektir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donmuş omuz sendromunun tedavisi genellikle omuz ağrısını kontrol etmeyi ve mümkün olduğunca omuz hareket açıklığını korumayı içerir. Çoğu donmuş omuz sendromu vakasında, hareketliliğin tamamen iyileşmesi mümkündür. Ancak, bu zaman alıcı bir süreçtir. Donuk omuz sendromu genellikle 12-18 ay içinde kendiliğinden iyileşir ancak donuk omuz sendromu tedavisi hastaların bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Donuk omuz sendromunu tedavi etmek için kullanılan birkaç yöntem vardır. Doktorunuz tarafından önerilen bazı ilaçlar donmuş omuz sendromuna bağlı ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist desteği ile omuz hareketliliğini artıran egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizleri yapmak, hareketlilik iyileşmesini optimize etmek için çok önemlidir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Tüm eklem sorunları için öykü, fizik muayene, röntgen ve diğer yöntemlerle ilk tanı konulur. Bazı eklem problemlerinde MR ve tomografi gerekebilir. Kesin kesin tanı için diz artroskopisi gereklidir.

Diz Artroskopisi ortopedide en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Küçük bir kamera ile eklem içi doku değerlendirilir. Bu yöntem doktora çok net ve doğru bilgiler sağlar. Teşhis ve tedavi için çok faydalıdır. Teknik olarak yüksek çözünürlüklü kameralar ve monitörler kullanılmaktadır. Bu ve diğer yardımcı cihazlar artroskopik muayene gibi bir sistem oluşturur ve diz problemlerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Açık operasyonda büyük bir kesim açılır ve açılır. Ancak büyük kesiğe rağmen eklem değerlendirilemez. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı ağrıları da geçer. Rehabilitasyon ve dinlenme süreleri kısadır.  Artroskopik muayenede eklemeyi sağlamak için kullanılan cihazın kalınlığı yarım merkezdir. Yani 0,5 cm'lik bir kesi ile ekleme ulaşmak mümkündür.

Ekleme ulaştıktan sonra, kesi izi açık cerrahinin aksine, sorunu teşhis etmek ve sorunlu bölgenin yapısını kesip dikmek için kullanılan alet sadece birkaç milimetre kalınlığındadır. Açık cerrahiye göre diz artroskopisi olasılığı çok yüksektir. Küçük bir kesi ile harika bir tedavi sağlar. Ayrıca daha az ağrılıdır ve iyileşme ve rehabilitasyon süresi daha kolay ve daha kısadır. Ameliyattan sonra birkaç milimetre oluşabilir.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz eklemi vücuttaki en aktif eklemlerden biridir ve bu nedenle travmaya yatkındır. Rotator manşet yırtıkları genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülür. Öncelikle tendon aşınmasına bağlı kronik tekrarlayan travma temelinde gelişir, ancak ergenlerde akut travma ve spor yaralanmalarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Omuz yırtığı için birkaç risk grubu vardır. Omuzlarını tekrar tekrar hareket ettirmesi gereken golf, tenis, kürekçi gibi spor yapanlar ile kollarını omuz hizasının üzerinde hareket ettirmesi gereken resim, tavan işçisi gibi çalışanlar risk altındadır.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığı rahatsızlığının birçok belirtisi olabilir. Omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı ve gece ağrısına bağlı uyku bozuklukları, omuz kas hasarının en sık görülen semptomlarıdır. Omuz ağrısı, özellikle geceleri etkilenen omuzda yatarken artar. Ağrı omuzlar ve dirsekler arasındadır. Saç taramak, başı yıkamak ve kıyafet değiştirmek gibi kolların kullanılmasını gerektiren günlük aktiviteler ağrılıdır ve gerçekleştirilmesi zordur.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı teşhis etmek için röntgen ve ultrason kullanılır, ancak günümüzde en yaygın kullanılan tanı yöntemi manyetik rezonans görüntülemedir. MRI yırtıkların yerini ve derecesini, etkilenen kasların sayısını ve omuz aşınmasının derecesini belirlemek için kullanılabilir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı