Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı
Obezite Ameliyatı Hande
Bu içerik 100 kez okundu.
Reklam

Obezite Ameliyatı

Sleeve Gastrektomi olarak bilinen adıyla, midenin inceltilmesi esasına dayanır. Grelin hormonu bu ameliyat sırasında alındığı için ameliyat sonrası acıkma hissi oluşmaz. Gözle görülür derecede kilo kayıpları yaşanır. Diğer bir obezite ameliyatı yöntemi de; mideye kelepçe ve bant yönteminin yapıldığı, mide kelepçesi ( Gastrik Band )  ameliyatıdır. Mide katlanması ( Gastrik plikasyon ) yöntemi ise, midenin üzerine katlanarak hacminin küçültmesi şeklinde yapılmaktadır.

Mide bypassı ( Roux-en Y Gastric By pass, RNY Gastrik By pass), midenin bir kahve fincanı boyutuna kadar küçültülmesi esasına dayanır. Küçültülen mide, ince bağırsaklara bağlanır. Böylece birçok besin sindirilmeden vücuttan atılır.  Mini mide bypassı ( Mini Gastric bypass, Tek anastomozlu gastrik by pass, Omega gastrik by pass) mide uzun ince bir formda ince bağırsaklara bağlanarak ameliyat gerçekleştirilir. 

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatı sonrası besin değeri olmayan zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı besinler, makarna, pirinç ve hamur işi gibi besinlere öğünlerde yer verilmemesi gereklidir. Besinler yutmadan fazla çiğnenmelidir. Ameliyat sonrası besinler, önce sıvı şekilde sonraları yumuşak ve daha sonra katıya geçiş yapılacaktır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite cerrahisi ameliyatı sonrası, midede açlık hissini tetikleyen ghrelin hormonunun salgılandığı kısım çıkarıldığı için açlık hissi azalmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Yaklaşık bir ay içinde kilo verilmeye başlanır.  Kilo verildikten sonra spora başlanabilmektedir. Düzenli spor ve egzersiz programlarıyla yaklaşık 50 kg’a kadar kilo verilebilmektedir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Fiziksel güç gerektirmeyen bir iş ise hemen çalışmaya başlanabilir. Obezite ameliyatı sonrası, fiziksel güç gerektiren işlerde, bir ay sonra başlanması uygundur

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, ameliyat olmak istemeyenler ve ameliyat riski yüksek olan bireyler için uygulanan endoskopik bir yöntemdir. Mide balonu, yerleştirildikten sonra 6 ay ve 12 ay arası değişen sürelerde değiştirilir. Mide balonu yöntemi, yemek yeme sıklığı ve porsiyonların büyüklüğünün azaltılmasında yardımcı rol oynamaktadır.                                                                                                                                 

Mide balonu özelinde aşırı kilolardan şikâyetçiyseniz ve çeşitli diyetler uygulayarak bununla başa çıkamıyorsanız, artık sizin için bir operasyon şart olduğu kesindir. Bu sorunu çeşitli ameliyatlar ile çözme imkânınız vardır. Günümüzde tıp teknolojisi oldukça büyük bir ilerleme sağlamıştır. Aşırı kilolarınız kâbusunuz olmaktan çıkacaktır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonunu materyaline göre sıvı veya hava ile şişirilmektedir. Mide balonu kalma süresi kullanılan markaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ortalama altı ay kadar en kısa süre kaydedilmiştir. Etkisini kaybetmiş olan gastrik balon, endoskopik yolla mideye girilerek, söndürüldükten sonra mideden çıkarma işlemi yapılarak tamamlanır.                                         

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Yutulabilir balonun etki süresi yaklaşık olarak 4 ay olarak belirlenmiştir. Süresi tamamlanmış balon, kendi patlayarak doğal yollarla atılır. Yutulabilir mide balonu uygulaması, endoskopik bir müdahaleye gerek duyulmaksızın uygulanan bir yöntemdir. Endoskopik müdahale yaptırmak istemeyen bireyler için kolaylıkla uygulanmaktadır.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu kalitesi ve markasına göre değişken fiyat aralıklarında bulunmaktadır. Mide balonları sağlık için çok önemli bir yere sahiptir. Fiyat yönünden uygun olan balonlar sağlıksız olabilmektedir. Gastrit balonlarda kesinlikle sertifikalı balonlar tercih edilmelidir.                                                             

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Dünya genelinde kilo problemleri ve Obezite özellikle son dönemlerde yoğun bir problem haline gelmiştir. Diyet programları ve çeşitli egzersizlerle bir türlü atılmayan kilolar için çeşitli yöntem ve tedaviler geliştirilmiştir. Tüp mide ameliyatı ise vücuttan uzaklaştırılamayan kilo problemlerinde geçerli tedavi yöntemlerinden biridir.                                                                                                                

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır? 

Tüp mide ameliyatı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle endeksi değerlerinin 35 ve üzerinde olması gereklidir. Ayrıca, obeziteye bağlı olarak gelişen yeni tıp 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan ve vücut kitle endeksi 30-35 arasında olan hastalarda, obezite doktorunun kararı ile ameliyat yapılabilmektedir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı risk oranı en düşük olan ameliyat tüp mide ameliyatıdır. En sık uygulanan mide ameliyatıdır.                                                                                                                                                         

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

İlk ay normal kilosu 100 kg üzerinde olan hastalarda yaklaşık 15 kilo verilebilir. Takip eden ikinci ay yaklaşık 10 kg ve diğer aylarda ortalama 5 kg verilebilmektedir.   

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır? 

Tüp mide ameliyatı diğer adıyla mide küçültme ameliyatı, 18 ve 65 yaş arası vücut kitle endeksi uygun olan herkese yapılmaktadır.                                                                                                                                

Tüp Mide Ameliyatlıdan Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrası, gıdaların çok çiğnenerek yavaş tüketilmesi ve hatta kati gıdaların ezilerek yumuşatılması gerekmektedir. Diyetisyen eşliğinde hazırlanan bir program uygulanmalıdır.                   

 

                                             

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı