ISO 50001 Nedir?

ISO 50001 Nedir?
ISO 50001 Nedir? Hande
Bu içerik 165 kez okundu.
Reklam

ISO 50001 Nedir?

ISO 50001 belgesi standardı bir enerji yönetim sisteminin (EnMS) uygulanması için gereksinimleri belirlemek için yayınlandı. Bu uluslararası standart, enerji performansında sürekli iyileştirme sağlamak için kuruluşları desteklemeyi ve bu şekilde sera gazı emisyonları ve diğer ilgili çevresel etkilerin yanı sıra ilgili maliyetleri azaltmak için enerjinin rasyonel ve verimli kullanımını teşvik etmeyi amaçlar.

Belgelendirmenin değeri, değer zincirleri içindeki piyasa güçleri, ISO 50001 gerektiren potansiyel teşvik programları ve standardın gelecekteki karbon emisyonu azaltma politikalarıyla ilişkisi tarafından yönlendirilecektir.

ISO 50001 belgesi standardı isteğe bağlıdır ve diğer ISO standartları gibi geneldir. Bu nedenle türü, büyüklüğü veya faaliyeti ne olursa olsun tüm kuruluşlara uygulanabilir. Ancak yönetimin herhangi bir sistem uygulama sürecinde olduğu gibi, üst düzey yöneticilerin desteği ve taahhüdü belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli kaynakların mevcudiyetini sağlamak için esastır.

ISO 50001’i Kullanıcıları Kimdir?

ISO, 59 ulusun (14'ü gözlemci olan) katılımını içeren ISO 50001'in geliştirilmesini yürütmek için Proje Komitesi (PC) 242'yi oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı, PC 242'nin Sekreterliği olarak Amerikan Ulusal Kalite Standartları Enstitüsü –ANSI'nin ISO 50001'in uluslararası gelişimine öncülük etme rolünü desteklemektedir.

ISO 50001 endüstriyel tesisler için geçerlidir. Ticari, kurumsal veya devlet tesisleri ve tüm organizasyonlar bu belgenin avantajlarından faydalanabilir. ISO 50001, dünyanın tüm bölgelerinde, kamu ve özel sektörde, imalat ve hizmetlerde irili ufaklı kuruluşlara fayda sağlar.

ISO 50001 Neden Önemlidir?

 

Enerji, bir kuruluşun operasyonlarının kritik bir bileşenidir ve faaliyetlere bağlı olarak, kontrol edilebilir en büyük maliyetlerden biri olabilir. Enerji performansının iyileştirilmesi, kuruluşların enerji kaynaklarının ve enerjiyle ilgili varlıklarının kullanımını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur, böylece hem enerji maliyetini hem de tüketimini azaltır. ISO 50001, kuruluşların enerji kaynaklarının tükenmesini azaltmaya ve enerji tüketiminin küresel ısınma gibi küresel etkilerini hafifletmeye ve enerji ile ilgili operasyonların kurumsal verimliliğini artırmaya yönelik olumlu katkılarda bulunmaları için bir çerçeve sağlar.

Pca Sertifikasyon ISO 50001’in sağladığı avantajlardan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlıyor. Bu noktada Pca Sertifikasyon ile iletişime geçerek ISO 50001 ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı