Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor, Ne Yapmalıyım? Çamaşır Makinesi Sallanması Nasıl Önlenir?

Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor, Ne Yapmalıyım? Çamaşır Makinesi Sallanması Nasıl Önlenir?
Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor, Ne Yapmalıyım? Çamaşır Makinesi Sallanması Nasıl Önlenir? Hande
Bu içerik 342 kez okundu.
Reklam

Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor, Ne Yapmalıyım? Çamaşır Makinesi Sallanması Nasıl Önlenir?

Çamaşır makinelerinin yıkama ve sıkma işlemleri sırasında, kazanın dönüş hızından kaynaklanan sınırlı bir vibrasyon ( titreme ) oluşturması normaldir. Ancak genellikle yanlış konumlandırma sonucunda makinelerin olağandan fazla sallanması durumu ortaya çıkabilir. İlave olarak, makinenin yanlış kullanım ya da teknik nedenlerle bazı arızalar oluşturması muhtemeldir. Çamaşır makinesinin yürümesi olarak da adlandırılan bu durum, olağandan daha fazla salınıma neden olan sebeplerden kaynaklanır. Sultanbeyli Arçelik Servisi çağırmadan önce basit birkaç uygulama ve kontrol gerçekleştirerek, sorunun teknik olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Çamaşır Makinesi Çok Sallanıyor Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makinesinin konumunun, olağan sallanmasına izin verecek şekilde, her yönden en az 30 santimetre boşluk kalacak şekilde konumlandırılması önemlidir. Ayrıca konumlandırılan zeminin düz olması, ayaklarının ayarlarının sabitliğini sağlayacak şekilde yapılmış olması gereklidir. Bazen uzun kullanımlar sonucunda, makinenin ayaklarında bulunan ayarların kendiliğinden değişmesi ve sabitliğin ortadan kalkması durumu oluşur. Böyle bir durumda sallanma artacak ve makinenin performansına etki edecektir. Çekmeköy Arçelik Servisi çağırmadan önce, ayakların sabitliği sağlayacak şekilde olup olmadığı, zeminin düz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Makineye kapasitesinden fazla çamaşır koymak, su çekince ağırlaşan yorgan, yastık ve benzeri çamaşırların dengesizlik oluşturmasını sağlayacak şekilde cihaza koymak ta sallanmayı arttırabilir. Makinenize kapasitesinden fazla çamaşır koymamak, yorgan ve yastık gibi çamaşırları tek başına ya da denge oluşturacak şekilde yıkamakta sallanmayı kesebilir. Bu denemelerden sonuç alamadığınızda teknik sorunlardan şüphelenebilir ve servise başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Sallanma Arızası Nasıl Giderilir?

Çamaşır makinesinin aşırı sallanması, yürümesi gibi sorunların teknik nedenlerinin başlıcası amortisörlerdir. Amortisörlerin birinin aşınması ya da devreden çıkması, olağan vibrasyonun diğer amortisörler tarafından karşılanmasına neden olur. Bu durum dengesiz bir salınım ortaya çıkarabilir. Bazen amortisörlerin birden fazlasının aşınması ve kazanın olağan salınımını gerçekleştirememesine neden olur. Böyle bir durum makinenin çok sallanmasına neden olacaktır. Makinenin aşırı sallanmasıyla karşılaşıldığında, cihazın bu şekilde çalışmasına izin vermemek gereklidir. Böyle yoğun sallantılar, kazanın bağlı olduğu bölümlerinde zarar görmesine ya da daha karmaşık başka teknik sorunlara neden olabilmesi olasıdır. Aşırı sallanma sorunuyla karşılaştığınızda, yukarıda önerdiğimiz kontrolleri sağladıktan sonra yeniden bir denem yapmanız gerekir. Halen sallanma kesilmediyse, mutlaka Kurtköy Arçelik Servisi uzmanlarına başvurmanız gereklidir.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahramanmaraş'ta son durum
Kahramanmaraş'ta son durum
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları