Aronya Meyvesinin Tarihçesi

Aronya Meyvesinin Tarihçesi
Aronya Meyvesinin Tarihçesi Hande
Bu içerik 183 kez okundu.
Reklam

Aronya Meyvesinin Tarihçesi

Aronya çalı bitki familyasından olan meyve veren bir bitki türüdür. Ülkemizde son yıllarda popülerliği oldukça artan aronyanın kökenleri Kuzey Amerika'dır.  Dünyada en çok Rusyada üretimi olduğu için Rus yaban mersini olarak da bilinir. Çünkü görünüş ve tadı itibariyle bu meyve yaban mersinine benzer. Sağlığa olan birçok faydasının keşfedilmesinden sonra çiftliklerde aranyo fidanı yetiştirilmeye başlanmıştır. Eskiden kızıl derili kabilelerin baş ağrısı ve grip için kullandığı bu bitki şimdilerde labaratuar ortamında incelenerek çok daha fazla faydası ortaya çıkarılmıştır. Hiç bir yan etkisi bulunmayan bu meyve bakanlığı kontrolünde ülkemşzde de yetiştiriyor. Aronya Türkiyenin her bölgesinde yetişmeye uygun bir bitkidir. Bu açıdan sadece bu meyveyi kendisi için taze olarak yetiştirmek isteyenler için bile aranyo fidanı alıp ekebilirler. Zahmetsiz bir bitki olan Aranyo yaklaşık olarak 2 yıl sonra taze ve sağlık deposu meyvelerini vermeye başlayacaktır. Aronya ilaç ve kozmetik alanlarında fazlaca kullanılan bir bitkidir. Meyveler arasında en güçlü antioksidan bulundurması özelliği ve c vitaminl deposu olduğundan taze olarak da tüketilir.

Aranyo Meyvesinin İçeriği Nedir?

Son yıllarda yapılan laboratuar çalışmalarında aranyo meyvesinin kanser hücresinin artışını engellediği belirlenmiştir. Bu açıklamadan sonra rağbet görme oranı çok daha fazla yükselen aranyo oldukça değerli bir bitki haline de dönüşmüştür. Son yıllarda tüm dünyada yayılan ve uygulanan sağlıklı beslenme alışkanlıkları ülkemizde de büyük bir kitle tarafından takip ediliyor. Özellikle doğal katkısız ve sağlığa faydalı meyve ve sebze arayışına girenler için aranyo fidanı yetiştiriciliği ticaretini de beraberinde getirdi. Büyük bir sektör haline gelen bu meyvenin sağlığa faydası saymakla bitmiyor.

Aranyo Meyvesinin Sağlığa Yararları

Aronya sağlığa oldukça faydalı bir bitkidir. Bunlardan bazıları şunlardır,

  • C Vitamini kalsiyum ve mineral deposudur.
  • Kan akışını düzenler kalp krizi riskini azaltır,
  • Her türlü kanser hücresinde etkilidir,
  • Bağışıklığı düzenler, grip nezle astım gibi hastalıklarda iyileştirici etkisi vardır.

Aranyo meyvesinin bu faydalarının yanında sağlığa hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur. Tüm aranyo fidanları hakkında bilgi almak ve güvenle satın almak için klonfidan.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı