Otomatik Döner Kapı nedir?

Otomatik Döner Kapı nedir?
Otomatik Döner Kapı nedir? Hande
Bu içerik 230 kez okundu.
Reklam

Otomatik Döner Kapı nedir?

Otomatik döner kapı nedir? kişinin veya objenin sensör alanına girmesiyle otomatik olarak 360 derece dönerek, giriş çıkışını sağlar. Sıklıkla alışveriş merkezi, devlet kurumlarında, plaza veya iş yerleri gibi ticari işletmelerde kullanılır. Otomatik döner kapının sensör özelliği yoksa, kapılarda bulunan metal çubukları el yardımıyla itilmesi, kapının 360 derece dönmesini sağlanır.

İnsan sirkülasyonunun yoğunlukta olduğu mekanlarda rahat giriş çıkışların kolaylık sağlanması için tercih ediliyor, otomatik döner kapı cam yapılmasının sebebi, kişilerin birbirini görmesini amaçlar. Bakımının düzenli olmasıyla uzun yıllar kullanılabilir.

Gün içince birçok kişi aynı kapı koluna dokuması hijyen açısından olumsuz etkilemektedir, otomatik kapı döner kapı, temasın minimum seviyeye inmesi, hijyen ve sağlık açısından avantajlı olmaktadır. Hava sirkülasyonunun oluşması için verimli bir sistemdir. Estetik görünmesiyle binanın dış ve içinin dekorasyonuna hava katarak ilgi çekmektedir.

Döner Kapı Nasıl Çalışır?

Kullanılan sensör, yaklaşan kişiyi veya objeyi algılayarak kapının 360 derece dönmesini sağlar. Kızılötesi ışınların perde oluşturmasıyla, döner kapıya yaklaşan kişi veya kişilerin ışınlarda oluşan perde üzerinde kesinti oluşacağından, otomatik döner kapı hareket edecektir.

Otomatik döner kapı sistemleri, elektrik enerjisine ihtiyaç duyar, elektrik kesintisinin yaşandığı durumlarda manuel olarak çalıştırılabildiği bir mekanizma bulunmaktadır. Otomatik döner kapının merkez kısmında mil çevresi, gücü ayarlanabilir. Kapıların çaprışmaları önüne geçmek için güvenlik sensörü içermektedir.

Döner Kapı Çeşitleri

Minimum 1800 mm – 3800mm iç çapı arasında üretilen standart döner kapılardır. Otomatik döner kapı kanat sayısına göre çeşitleri vardır. Renk veya yüzey kaplamasıyla tercihler edilmektedir, kullanım zorluğu açısından belirtilen ölçünün üstüne çıkılmaması gerekir.

Mümkün olan en geniş iç hacmi olan 2 kanatlı kapının bagaj veya diğer hacimli eşyaların taşımaya ihtiyaç duyulduğu yerlerde ideal bir çözümdür. 3 kanat özelliğinde daha geniş boşluklar oluşturulur, 4 kanatlı modellerde hacmi büyük eşyaların ya da tekerlekli sandalye ile geçiş saplanacaksa çapı 3000 mm veya üzeri olmalıdır. Döner kapılar günümüzde Wİ-Fİ gibi teknolojinin gelişmiş olanaklarıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Teleboon adı verilen bir sistemle donatılan otomatik bir şekilde bildirmektedir.

massaotomasyon.com

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı