Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilinmesi gerekenler

Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilinmesi gerekenler
Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilinmesi gerekenler Hande
Reklam

Manyetik rezonans görüntüleme hakkında bilinmesi gerekenler 

 

Manyetik rezonans görüntüleme (MR), insan vücudunun içini görmenin en güvenli ve müdahalesiz yollarından biridir. MR, kemiklerin, dokuların ve organların görüntülerini yakalamak için yüksek güçlü mıknatıslar ve radyo frekansı kullanır. Multipl skleroz, hipofiz bezi ve beyin tümörleri, en erken evrelerinde felç, beyin, omurga veya eklemlerdeki enfeksiyonlar ve tendinit gibi hastalıkların teşhisinde kullanılır. Ayrıca spor yaralanmaları ile ilgili durumları görselleştirmek için kullanılır ve doktorların vücudun yumuşak dokularındaki kitleleri, kemik tümörlerini, kistleri ve omurgada şişkin veya fıtıklaşmış diskleri değerlendirmesine yardımcı olur. MRG özellikle safra kanallarını, karaciğeri, pankreası ve böbrekleri görüntülemede yararlıdır ve radyasyonsuz BT'den (bilgisayarlı tomografi) daha iyi kontrast sağlar.  

 

Açık MR nedir?

 

Açık MR, çoğunlukla hasta konforu için farklı şekilde yapılandırılmış bir MR makinesidir. Geleneksel MRG'ler, hastaların yavaşça gönderildiği içi boş, silindirik bir yapıdan oluşur. Klostrofobisi olan bireyler için bu kadar dar bir kapalı alanda olmak zorlayıcı olabilir. Ayrıca geniş omuzlu veya aşırı kilolu insanları da barındıramazlar. Öte yandan, açık MR, hastanın üstünde ve altında mıknatıslar ve geniş açık taraflarla daha çok bir çörek gibi görünür. Bazı MRG'lere açık denir, ancak yalnızca daha kısa ve daha geniş bir silindire sahip olabilirler, bu da biraz rahatlık sağlar, ancak gerçekten açık bir MRG ile aynı deneyimi vermez. 

 

Açık MR daha rahattır derken bu ne anlama geliyor?

 

Geleneksel bir MR kullanamayan hastalar için tüm deneyimin daha rahat olduğunu kastediyoruz. Hastalar kapalı değildir, bu yüzden odaya bakabilirler. Çocuklar, içinde metal olmadığı sürece doldurulmuş hayvanları ve diğer nesneleri getirebilirler. Ebeveynler, küçük çocukları tarayıcıdayken tutabilir. Hastalar kulaklıkla dinlemek için kendi müziklerini getirebilirler. Bunu hastalar için yapıyoruz, ancak bunu aynı zamanda sakin hastaların daha az hareket etmesi ve kıpırdaması nedeniyle de yapıyoruz, bu da sonuçta daha az tekrar çekime, daha keskin görüntülere ve daha doğru sonuçlara yol açıyor.

 

Rahim filmi HSG nedir?

Rahim filmi HSG , rahim ve fallop tüplerinin içini görüntülemek için kullanılan bir X-ışını prosedürüdür. Genellikle fallop tüplerinin kısmen veya tamamen tıkalı olup olmadığını görmek için kullanılır. Ayrıca rahmin içinin normal boyut ve şekilde olup olmadığını da gösterebilir.

 

Rahim filmi HSG neden yapılır?

Rahim veya fallop tüplerindeki yara izi veya anormallikler kısırlığa ve hamilelik sorunlarına yol açabilir.

HSG filmi ayrıca bazı tüp sterilizasyon prosedürlerinden birkaç ay sonra fallop tüplerinin tamamen bloke edildiğinden emin olmak için kullanılır.

 

Hamilelik , pelvik enfeksiyon varsa veya işlem sırasında uterus kanaması varsa, rahim filmi HSG ne zaman yapılmaz. 

Rahim filmi HSG'ye hazırlanmak için ne yapmalıyım?

Kadın doğum uzmanınız , işlemden bir saat önce reçetesiz satılan bir ağrı kesici almanızı önerebilir. Bazı durumlarda, Rahim filmi HSG'den önce kullanmaya başlamanız  için bir antibiyotik de alabilirsiniz.

 

Çoğu insan Rahim filmi HSG çekiminden sonra kendi başına eve gidebilir. Ancak prosedürden sonra kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz, bu nedenle birinin sizi eve bırakması için düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz.

 

Rahim filmi HSG nasıl yapılır?

Rahim filmi HSG, bir hastanede, klinikte veya doğumhanenizin ofisinde yapılır. Rahim filmi HSG'nin adet döngüsünün ilk yarısında (1 ila 14. günler) yapılması en iyisidir. Bu zamanlama hamile kalma şansınızı azaltır.

 

Rahim filmi HSG sırasında rahim ve fallop tüplerine bir kontrast madde yerleştirilir. Bu, kontrast madde bir X-ışını ekranında vücut yapılarının aksine parlak görünür. kontrast madde, rahim ve fallop tüplerinin iç boyutunu ve şeklini gösterir. Ayrıca kontrast maddenin vücut yapılarında nasıl hareket ettiğini de görmek mümkün.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 10 Ekim 2023 Salı
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 10 Ekim 2023 Salı