Hayır Lokması Nasıl Yapılır? Hayır Lokması Nedir?

Hayır Lokması Nasıl Yapılır? Hayır Lokması Nedir?
Hayır Lokması Nasıl Yapılır? Hayır Lokması Nedir? Hande
Bu içerik 189 kez okundu.
Reklam

Hayır Lokması Nasıl Yapılır? Hayır Lokması Nedir?

Hayır lokması adından da anlaşılacağa üzere yapılacak olan işlerin hayrının adına yapılmaktadır. İslam’da hayır işlemek en büyük sevaplardan biridir. Bu nedenle insanlar belirli günlerde çeşitli hayır yapmaktadırlar. Cenazeler, ölüm yıl dönümleri, düğünler, gibi çeşitli zamanlarda hayır yaparlar.

Hayır yapmanın birden fazla çeşidi olsa bile en çok bilinenlerden birisi hayır lokması dökmek ve dağıtmaktır.

Hayır işleri için dağıtılacak olan lokmanın yapılışı oldukça kolaydır. Kısa bir süre içerisinde, çok fazla sayı da lokma elde edilebilir.  Hayır lokması oldukça, hafif ve şerbetli bir tatlıdır. Bu tatlı yemeklerin üstüne yense bile yiyen kişiye hiçbir rahatsızlık yapmaktadır.

 

Hayır lokması neden dökülmektedir?

İnsanların hayır yapmak istemelerinden dolayıdır. Yapılan bir işin huzurlu, mutlu ve bereketli olması için hayır lokması dökülür.

Örneğin dünyaya yeni gelen bir çocuğun sevincini paylaşabilmek adına dağıtılan lokma, hem çocuğa hem de çocuk için lokma dağıtan kişilere sevap kazandırmaktadır. Hayır lokmasının dökülmesi için birden çok sebep bulunabilir.      

 

HAYIR LOKMASI NASIL YAPILIR?

Bu tatlının yapımı oldukça kolaydır, her kesime hitap eder ve oldukça hafif bir tatlıdır.

Ağır bir yemek bile yenmiş olsa bu tatlı rahatsızlık vermez ki bunun yapılışını çoğu kişi bilir hamuru hazırlandıktan sonra kızgın yağa atılır ve nar gibi kızarıncaya kadar pişirilir. Yağdan çıkarıldıktan sonra soğumuş şerbete konulur ve servis edilmek için hazırdır.

HAYIR LOKMASI KİMLERE VE NEDEN DÖKÜLÜR?

Hayır lokması bir işin güzel olması için, ölenin arkasında, yeni doğmuş bir bebeğe, düğünlerde, sünnetlerde, asker uğurlamalarında, nikah nişanlarda yani her sebepten hayırlara vesile olsun diye yapılıp dağıtılan bir tatlıdır. Yiyen kişilerin hayır dualarını almak için de yapılır denebilir.

Hayır lokması döktürme maliyeti

Hayır lokması fiyatı öğrenebilmek için, bu işleri profesyonel ve titiz bir şekilde halleden firmalar aracılığıyla olmaktadır. Uygun fiyatlarla hayır lokması döktürme, insanların sevap kazanabilmesi adına, ikram edilir.

 

HAYIR LOKMASININ DİNİ BOYUTU NEDİR?

Hayır amacı ile yapıldığı ve insanları mutlu ettiği için tabi ki de sevap olmakta tır.

Hayır lokmasını yiyen insanlarda ki en ufak tebessümün bile sevap olduğu düşünüldüğünde bu hayrı yapan kişiye edilen duaların haddi hesabı yoktur.

Mevlitler de lokma tatlısı dağıtmayı tercih eden binlerce insan bulunmakta tır. Sadece mevlit değil lokma tatlısının dağıtılmasını kapsayan birden fazla alan var.

Bir kaç tane örnek vermek gerekirse bu konuya kandiller de de dağıtılan lokma tatlısı insanları gözde tatlısı olma yolunda ilerliyor.

Tatlı insanları genelde mutlu etmekte ve bu yüzden de lokma tatlısı mutluluk veren sevinçli haberlerde de döktürülmektedir. Yani buna bir örnek verecek olursak yeni doğmuş bir bebeğin ardından lokma tatlısı dağıtılabilir çünkü insanlar mutluluklarını paylaşmaya bayılırlar ve bunu bir de lokma tatlısı ile yapıyorlar ise tadından yenmez bir hale getirir.

Tabi sadece sevinçli bir haber aldıklarında mutlu olduklarında değil üzücü bir haber aldıklarında da lokma dökebilirler.

Cenazelerde ölen kişinin ardından da dağıtılabilir. Yani insanlar üzüldüklerinde de beraber olmayı, birlik içinde üzüntüyü beraber üstlenmeyi de severler.

Cenazelerde de döktürülen lokmalar sayesinde insanlar zor günlerinde birlik beraberlik adına önemli bir rol üstlenirler ve birbirlerine daha çok kitlenip korurlar.

Türk insanların misafirperver olmalarından kaynaklanıyor olmalı ki o üzücü olayın ardından bile misafirlerin hoşnut olmaları, ölen kişinin ardından iyi dilekler de bulunmaları ölen kişiyi iyi hatırlamaları için lokma tatlısı dağıtılmakta tır.

 

 VEFAT EDENİN ARKASINDAN NEDEN LOKMA DAĞITILIR?

Ölenin arkasından kuran-ı kerim okumak ve yemek dağıtmak gibi görevlerimizden biridir. Ölen kişinin hayır kazanması için yapılan bir durumdur bu yüzden hayır lokması dağıtılır.

Cenazede dağıtılan lokma ölen kişin yerinde daha rahat yatması için ve dağıtanın, yiyenin ve niyet edilen kişinin sevap kazanmasına vesile olur. Yiyen kişilerinde ölen kişinin arkasından dua etmesine vesile olmuş olunur.

 

CENAZEDE NE ZAMAN LOKMA DÖKÜLÜR, NE ZAMAN DAĞITILIR?

Hayır lokması genelde cenaze defin işlemini bitirdikten sonra yapılır ve dağıtılır genelde bu işi eskiden evlerde kadınlar yapardı ama günümüzde bu işi yapan profesyonel kişiler çıktı ve cenaze sonrası direk seyyar araçlarda taze ve sıcak bir şekilde servisi yapılır. Lokma cenazeden sonra dağıldığı gibi bu yedisinde, kırkında ve her yıl dönümünde de yapılıp dağıtılabilir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
11 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
9 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları
9 Ocak 2023 akaryakıt fiyatları