Genital Siğil Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Genital Siğil Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?
Genital Siğil Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır? Hande
Reklam

Genital Siğil Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Son yıllarda görülme sıklığı artan hastalıklardan birisi de anal ve genital siğiller yani kondilomlardır. Siğiller yapısal olarak zararsız lezyonlar olmasına karşın anal ve genital bölgede oluşan siğiller kanserleşme riski bulundurabilmektedir.

Bu yazımızda kondilomların neden olduğu, nasıl tedavi edilebileceği gibi sorular detaylı olarak ele alınacaktır.

 

Kondilom Nedir?

Kondilomlar anal ve genital bölgede oluşan siğillerdir. Siğiller HPV adı verilen bir virüse bağlı olarak ortaya çıkan lezyonlardır. HPV nin birçok farklı tipi bulunmaktadır. Virüsün tipine göre siğilde farklı özellikler göstermektedir.

Yapılan araştırmalara göre HPV tiplerinden yaklaşık olarak 40 tanesi anal ve genital bölgede ortaya çıkan siğillerle ilişkilendirilmektedir.

Siğiller sıklıkla et benleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak siğiller ve benler farklı yapıdadır. Siğiller daha pütürlü ve karnabahar görünümlü bir yapıdadır. Benler ise daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Anal ve genital bölgede oluşan ciltten kabarık yapılar çok büyük oranla siğildir. Bu bölgede et benleri nadiren görülür.

Kondilomlar hem bulaşma hem de hızla yayılma eğilimindedir. Bu nedenle anal ve genital bölgede fark edilen siğiller için vakit kaybetmeden doktora başvurulması önerilmektedir.

 

Kondilom Nasıl Anlaşılır?

Kondilomlar ciltten kabarık, açık renkli ve pütürlü bir yapıdadır.

Tek tek olabileceği gibi birden çok siğil birleşmiş halde yan yana bulunabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel organ çevresinde, makat çevresinde ve bacak arasında görülebilir.

Ağrıya neden olmaz. Ama yaygın kondilomlar fiziksel olarak rahatsızlığa neden olabilir.

Bazı hastalarda kaşıntı şikayeti görülebilir.

 

Kondilom Kimlerde Görülür?

Kondilomlar cinsel temas yoluyla bulaşır. Cinsel olarak aktif her bireyde kondilom görülme riski vardır. Ancak çok fazla partneri olanlarda yani tek eşli olmayanlarda çok daha sık görülebilmektedir.

HPV bir virüstür. Bu nedenle bulaştığı kişilerde bağışıklık güçlü ise siğiller oluşmayabilir. Ancak bağışıklığı zayıf kişilerin virüsle teması sonrasında siğil oluşma riski daha fazladır.

 

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kondilom tedavisi uzun ve meşakkatli olabilmektedir. Sorun virüs kaynaklı olduğu için siğillerden tamamen kurtulmak için en ufak siğillerin bile tedavi edilmesi yani virüsün tamamen vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Kondilom tedavisinde kesin sonuç alınması için doğru yöntem seçilmesi ve hasta takibi iyi yapılmalıdır. Aksi halde tedavi süreci başarısız olabilmektedir.

Kondilom tedavisinde kullanılan en güncel ve etkili yöntem radyo frekans yöntemidir.

Radyo frekans cihazı siğilleri ısı enerjisi sayesinde buharlaştırarak yok etmektedir. Cihazın hassas şekilde ayarlanabilmesi sayesinde hem küçük lezyonlarda hem de büyük lezyonlarda başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Başarılı bir tedavi için tüm siğillerin tedavi edilmesi şarttır. Aksi halde kalan siğiller yeniden yayılarak tedavinin başarısız olmasına neden olmaktadır.

 

Kondilom Tedavisinde Takip

Anal ve genital siğillerden tamamen kurtulmak için tedavi süreci kadar takip süreci de önemlidir.

Tedavi sürecinin tamamlanması için ilk seans sonrasında hasta belirli aralıklarla kontrole çağırılmalı ve yeni siğil oluşumları var ise tedavi edilmelidir. Yeni siğil oluşumları yoksa tedavi tamamlanmalıdır.

 

Kondilom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kondilomlar tedavi edilmedikçe yayılma ve başka insanlara bulaşma eğilimindedir. Örneğin makat bölgesinde oluşan bir siğil tedavi edilmez ise siğiller makat içerisine doğru yayılabilir. Ve bu durum hastalığın tedavisini zorlaştırmaktadır.

Buna ek olarak anal ve genital bölge siğilleri tedavi edilmezse zamanla kanserleşme eğilimi gösterebilmektedir.

Kadınlarda görülen serviks yani rahim ağzı kanseri vakıalarının neredeyse tamamında HPV virüsüne rastlanmaktadır.

Her kondilomu olan kadında rahim ağzı kanseri görülmez ancak kanser bulgusu görülen hastalarda çok büyük oranda HPV virüsüne rastlanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda serviks kanserine ek olarak makat ve penis kanseri vakıalarında da HPV virüsüne sıklıkla rastlandığı tespit edilmiştir.

Yani kondilomlar tedavi edilmez ise kansere dönüşme riski bulunmaktadır.

İdea Klinik şubelerinde kondilom tedavisi radyo frekans yöntemi ile yapılır. Tedavi sonrasında ise hasta belirli aralıklar ile kontrole çağırılır. Kontroller esnasında yeni siğiller tespit edilir ise tedavi edilir. Yeni siğil oluşumları fark edilmez ise doktorun uygun görmesi ile tedavi tamamlanmaktadır.

 

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023