Hemodiyaliz İle Böbrek Hastalıklarına Çare!

Hemodiyaliz İle Böbrek Hastalıklarına Çare!
Hemodiyaliz İle Böbrek Hastalıklarına Çare! Hande
Reklam

 

 

Böbrek hastalıklarının temel sebebi böbreğin fonksiyonlarını kaybetmesidir. Fakat başka kronik rahatsızlıklarda böbrek hastalıklarına sebep olabilir. Böbrek hastalıklarında, hastaların tedavi sürecinde sadece tek bir yol izlenmemektedir. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları, hastalığa uygun diyet, hastalığın seyrine göre diyaliz, hemodiyaliz, periton ve kronik böbrek yetmezliği durumunda böbrek nakli gibi birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

 

Her tedavi yönteminin kendine göre olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ayrıca her tedavi yöntemi de hastaya uymayabilir. Böbrek hastalıkları, bireyin yaşam kalitesini çok düşüren, hastalığı yatağa bağlayabilir. Bu yüzden tedavi yöntemlerinin işe yaraması hayati önem taşır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birçok yenilik ortaya çıkmıştır.Hemodiyaliz yöntemlerinin çeşitlilik kazanması da böbrek hastalarına çare olmuştur.

 

Hemodiyaliz ve Periton Arasındaki Farklar

Türkiyedeki son yıllarda yapılan araştırmalara göre hastaların büyük bir çoğunluğu hemodiyaliz tedavisi görmektedir. Hemodiyaliz ve periton tedavisi için hastaların cerrahi müdahale ile hemodiyaliz de boyun,kasık,köprücük kemiği veya toplar damardan bir damar yolu açılıp içine kanı toplayacak bir cisim yerleştirilmelidir. Peritonda ise karına yerleştirilecek olan kateter dışarıda bir başka diyaliz aracına ihtiyaç olmaksızın  böbreğin yerine getiremediği görevleri tek başına sağlar. Her ne kadar ilk bakıldığında periton daha elverişli gözükse de bu tedaviye ulaşmak ülkemizde hem daha zor hem de hemodiyalize göre daha maliyetlidir. Ayrıca hemodiyalizde damar yoluna yerleştirme işlemi periton müdahalesine göre daha risksiz ve güvenilirdir.

 

Hemodiyaliz Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanmalıdır?

Birçok farklı sebeplerden dolayı böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda, böbreğin fonksiyonlarını yerine getirememesi sebebine bağlı olarak vücuttaki asit-baz, pH, su ve elektrolit dengesi bozulur. Ölüme kadar gidebilen bu hastalık süreci hemodiyaliz tedavisi sayesinde vücut dengesi tekrar sağlanabilir. Ayrıca hastalığın ilerleyen süreçlerinde kronik böbrek yetmezliği ile karşılaşılan durumlarda da hastanın böbrek nakli gerçekleşene kadar hemodiyaliz tedavisi görmesi gerekmektedir.Böbreklerin geçici olarak görevini yerine getiremediği durumlarda yani akut böbrek yetmezliğinde de hastaların hemodiyaliz tedavisi alması gerekmektedir.

 

Ayrıca, hemodiyaliz tedavisi için hastanın doktoruyla sürekli iletişim halinde olması haftada kaç seans hangi sıklıklarla gelmesi gerektiği ile ilgili görüşmesi gerekmektedir.Bazı hastaların hemodiyaliz tedavisi alırken ilaçlarını da düzenli alması gerekmektedir.

Hemodiyaliz hastaların yaşam kalitesini geri kazanılmasında ve yaşamlarına kaldığı yerden devam etmeleri imkanı sunar.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 22 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 21 Eylül 2023