Hangi Bilgisayar Monitörü Grafikerler İçin Uygun?

Hangi Bilgisayar Monitörü Grafikerler İçin Uygun?
Hangi Bilgisayar Monitörü Grafikerler İçin Uygun? Hande
Reklam

Öğrencilik yıllarından itibaren bilgisayar monitörü seçimi grafikerler için büyük önem taşımaktadır. Doğru seçilmediği durumlarda hemen değiştirilemeyecek kadar pahalı olmasından dolayı iyi bir model seçmek gerekmektedir. Kullanıcın ihtiyacına göre birçok farklı bilgisayar modeli bulunmaktadır.

 

 

Yüksek Çözünürlük

İlk olarak bakmamız gereken unsurların başında yüksek çözünürlük gelmektedir. Renkleri, tabloları ve kullanılan her unsuru iyi görmek gerekmektedir. Yüksek çözünürlük kullanıcılar daha güzel bir görüş sunmaktadır. Son yıllarda Full HD yerine 4K çözünürlük tercih edilmektedir. Bu noktada 4K daha geniş bir özgürlük alanı sunmaktadır. Görüş çözünürlüğü kadar görüş açısı da çok önemlidir. IPS teknolojiye sahip paneller tercih edilebilir. TN panel ve IPS panel aranındaki farklar kullanıcının isteğine bağlı olarak değerlendirip bir tercih yapması gerekmektedir. Çoğunlukla grafikerler için IPS teknolojili bilgisayar monitörleri önerilmektedir. Çözünürlük, ekran boyutuna bağlı değildir. Bu yüzden çözünürlük için piksele mutlaka bakılmalıdır.

 

Renk Seçenekleri

Bilgisayar monitörü tercih edilirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer kıstas monitörün renk seçeneklerinin geniş bir yelpazede göstermesi gerekmektedir. Standart monitörlerden (8 bit) ziyade 10 bit gösterebilen bilgisayar monitörleri seçmek daha uygun olacaktır.

 

Ekran Boyutu

Kullanıcıların uğraştıkları projeler sırasında herhangi bir ayrıntıyı kaçırmadan bütünü takip etmeleri büyük önem taşımaktadır. Yapılan projelerde hataları bulmak için geniş bir açıya sahip olmak da faydalıdır. Ayrıca yapılan işe ve projeye göre değişse de birden fazla monitör kullanmak ekran boyutunu arttırma imkanı sunar. Ekran boyutunu bir diğer önemi küçük monitöre bakmaktansa büyük monitöre bakmak göz sağlığı açısından da iyi gelebilir.

 

Yenilenme Hızı

Yaptığınız veya ilgilendiğiniz projeye bağlı olarak değişiklik gösterse de yenilenme hızı da oldukça önemlidir. Hızlı yapmanız veya zaten uzun sürecek bir işle ilgilenirken bir yavaş yenilenme işinizi iyice aksatacaktır. Farklı yenilenme hızları bulunsa da en az 60 Hz yenilenme hızı ve kullanım alanına göre online oyun gibi durumlar için 144 Hz de tercih edilebilir.

 

Teknik Servis

Seçilecek olan bilgisayar monitörünün markası, modeli ne kadar pahalı,önerilen, en çok satılan ürün olursa olsun teknik servis ağının geniş olması çok önemlidir. Bilgisayar monitörü ile ilgili ekran ile ilgili bir problem olması durumunda sorunu gidermek için teknik servise başvurmanız gerekmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 11 Ekim 2023
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 10 Ekim 2023 Salı
Trabzon Nöbetçi Eczaneleri 10 Ekim 2023 Salı