Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_r5ufnji91n6108pikvnu6ksoa2, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/ajansdolunay/public_html/index.php on line 9
Sağlık Hukuku Tazminat Davaları
Reklam
Reklam

Sağlık Hukuku Tazminat Davaları

Sağlığımız her şeyden önemli olup hekimlerimiz sağlığımızın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde uzman olan kişilerdir.

Sağlık Hukuku Tazminat Davaları
Sağlık Hukuku Tazminat Davaları reklam
Bu içerik 149 kez okundu.
Reklam

 

Sağlığımız her şeyden önemli olup hekimlerimiz sağlığımızın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde uzman olan kişilerdir. Ülkemizde doktorlar Aile Hekimlikleri, Devlet Hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler, Tıp Merkezleri gibi kurumlarda insan sağlığı için çalışmalar yapmakta olup kendi muayenehanelerinde de gerekli tetkik ve tedavi işlemlerini uygulamaktadırlar. Ancak bazen tedaviler yada ameliyatlar sırasında malpraktis denilen olaylar yaşanmaktadır. Yani hekim hatasından kaynaklanan yanlış tedaviler sonucu hastaların sağlığına kavuşmalarında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın Doktor Hatasından Kaynaklanan Tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Doktorun Yanlış Tedavi Sonrası Tazminat Sorumluluğu

Yukarıda anılan kurumlarda yada kendi özel muayenehanesinde çalışan doktolar tıp eğitmi almış ve istedikleri alanlarda uzmanlık kazanmış kişilerdir. Doktorların amacı muayene ettiği hastaya en doğru teşhisi koyarak bu yönde gerekirse tedavi uygulamaktır. Yapılan bu işlemlerin doğası gereği tüm sağlık camiasınca kabul edilmiş bazı komplikasyonların, yani olağan dışı durumların meydana gelebileceği kabullenilmiştir. Bu gibi durumlarda yapılan tedavi yada ameliyat süreci normal prosedürlere göre yürütülmüş olup hekimin sorumlu olmadığı olağan dışı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı durularda hekimler, kendi ihmal ve özensiz davranışlarından dolayı bu işlemleri gerektiği gibi yapmayarak hastanın sağlığına kavuşmalarını engelledikleri gibi daha ciddi bir sağlık problemlerinin yaşanmasına sebebiyet verdikleri gibi bazen de ölümle sonuçlanan vakalara da sebebiyet vermektedirler. Bu gibi durumlarda doktor ihmalinden dolayı zarar gören tarafa tazminat ödemek zorundadır.

Tazminat Davası Kime Karşı Açılır

Her ne kadar doktor ihmalinden dolayı malpraktis meydana gelmişse de tazminat davalarında hekimin çalıştığı kurum da bu işlemden sorumludur. Kamu yada üniversite hastanelerinde çalışan doktorların ihmallerinden bağlı oldukları kurumlar da sorumlu olup İdare Mahkemelerinde bu kurumlara da dava yöneltilmelidir. Özel Hastane yada Tıp Merkezi gibi işletmelerde ise Hukuk Mahkemeleri görevli olup yine hekimle birlikte çalıştığı kurumun da sorumluluğu bulunmaktadır. Bu konuda görüş bildiren Ankara Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK kendisine danışılan bir çok olayın komplikasyon olduğunu, yani tedavi yada ameliyatın doğası gereği bazı sorunların yaşanabildiği durumlar olduğunu, malpraktis kavramının mutlaka başka bir uzman hekimin de görüşü alınarak doğrulanmasını ve doktor hatasından dolayı tazminat davasının açılmasında dikkatli davranılması gerektiğini belirtmektedir.

Yazının hazırlanmasında https://kubrayildiz.av.trsitesinden yararlanılmıştır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi