Reklam
Reklam

Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Hekimin hastaya koyacağı tanı için çeşitli testleri yaptırması istenilir. Hasta ise hekimin verdiği testleri yapar. Bu testler tıbbi laboratuar ortamında çeşitli cihaz ve aletler ile

Tıbbi Tahlil Laboratuvarı
Tıbbi Tahlil Laboratuvarı Bazkriz
Bu içerik 174 kez okundu.
Reklam

Hekimin hastaya koyacağı tanı için çeşitli testleri yaptırması istenilir. Hasta ise hekimin verdiği testleri yapar. Bu testler tıbbi laboratuar ortamında çeşitli cihaz ve aletler ile kısa sürede sonuçlandırılır. Ancak bu mesleği yapmak sabır ister. Sürekli oturarak çalışmak zorunludur. Dikkatini uzun süre bozmadan işine odaklamalıdır. Devamlı aynı işi yapmaktan sıkılmayan, sabırlı ve güler yüzlü kişilerde  oluşur. Tıbbi tahlil laboratuvarında çalışan kişiler görevlerini oturarak yapar. Genellikle çalışma alanı hijyenik ve ilaç kokulu olur. Bu laboratuarda çalışan teknisyen hastadan kan ve idrar gibi kullanılacak aletlerden görevlidir. Bu meslek bazı zamanlarda ekip şeklinde bazı zamanlarda ise bireysel çalışmayı gerektiren bir meslektir.

Tıbbi tahlil laboratuvarı içerisinde olması gereken cihaz ve aletler vardır. Bunlar, cam ve porselen malzemeler (desikatör, pipet, huni, baget, erlent, balon, joje, mezur, deney tüpü gb. çeşitli cam v porselenden oluşan malzemeler vardır. Bunların yanı sora cihazlar da önemli rolü oynar. Özellikle mikroskop, elektronik terazi, yarı otomatize sistemler ile otoanalizörler, kan sayım cihazı, santrifüj ve son olarak da elektronik terazidir. Bu cihazlar tıbbi tahlil laboratuvarı içerisinde kişiden alınan örnekleri sonuçlandırmak için rolü büyüktür. Bu nedenle her laboratuar ortamında olması gereklidir. Bir diğer konu da kimyasal maddelerdir. Bu kimyasal maddeler sonucu olumsuz etkilemez. Yalnızca daha hızlı ve doğru bir şekilde sonuç almaya yarar. Bakır-sülfat ile çinko-sülfattan oluşur. Ayrıca her laboratuar ortamında olmazsa olmazı bilgisayar hastaların sonucunu kayıt etmeye, hastanın doktoruna ulaştırmaya ve takibini yapmak için gerekli bir cihazdır. Tüm bu cihazların ve aletlerin hijyenik olması da önemlidir. Cihazlar ve aletler kullanılmadan önce tıbbi tahlil laboratuvarı ortamında görevli kişiler tarafından kontrol edilir.

Tıbbi tahlil laboratuvarı çalışanları 2 yıllık bir ön lisans bölümünden mezun olur. Sağlık kuruluşların laboratuar ortamlarında çalışır. Ayrıca çalıştıkları ortam hijyenik ve ilaç kokmak zorundadır. Tıbbi tahlil laboratuvarı teknisyeni idrar ve kan alma görevini yerini getirir. Ancak yeteri kadar teknisyen yok ise hastalara diğer çalışanlar da hizmet verebilir. Bu nedenle bazen ekip şeklinde bazen de bireysel çalışmalar olabilir. Bu mesleği tercih edecek kişilerin sabırlı, güler yüzlü, işini severek yapan, kimya, biyoloji, fizik ve insan bilimi alanlarına başarılı olması, ilgili olması önemlidir. Ayrıca bu meslekte hijyene dikkat edilmez ise mikrop kapma ihtimali yüksektir. Bu nedenle çalışanların her daim temiz ve hijyenik olması aynı şekilde ortamın, cihazların ve aletlerinde hijyenik olması hastalar için de önemlidir.

https://www.invitro.com.tr/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi