Reklam
Reklam

SAĞLIK RAPORU ALMAK

Pek çok kurum ve kuruluşta, birçok sebepten dolayı sağlık raporu talep edilmektedir. Sağlık raporları bazı durumlarda tek bir doktordan, bazense birden fazla doktordan alınabilmektedir.

SAĞLIK RAPORU ALMAK
SAĞLIK RAPORU ALMAK Bazkriz
Bu içerik 140 kez okundu.
Reklam

Pek çok kurum ve kuruluşta, birçok sebepten dolayı sağlık raporu talep edilmektedir. Sağlık raporları bazı durumlarda tek bir doktordan, bazense birden fazla doktordan alınabilmektedir. Bu raporlar, aile hekimlerinde, devlet hastanelerinden özel sağlık kuruluşları ve özel hastanelerden alınabilmektedir. Sağlık raporları, akıl ve beden sağlığı yerinde olan insanlara, evlilik, okul, iş, askerlik, ehliyet gibi alanlarda gerekmektedir. Hayatın her dönüm noktasında sağlık raporu istenebilmektedir. Hangi sebepten alınacaksa, o kuruma başvurulur ve ona göre rapor verilmektedir. Her sağlık raporu, her kurumdan alınmaz. O yüzden hangi amaçla sağlık raporu çıkartılacağı konusunda kesin karar verilmelidir. Geçerli bir neden olmadan da sağlık raporu almak mümkün değildir. Sağlık raporu alma süresi 1 günde tamamlanır.

Ancak bazı sağlık teslerinin yapılması daha uzun süre devam edebilmektedir. Bunun için resmi talep oluşturmak gereklidir. Sağlık raporu almak için birtakım testler yapılır ve bu testler sonucu rapor oluşturulur. Bu testler, kan, hemogram, dışkı ve idrar, bu testler içindedir. Ayrıca doktorun fiziksel muayenesinde geçilir. Bunların hepsinin sonucunda rapor verilir. Sağlık raporu almak için, her hekim kendi branşında inceleme yapar. Patolojik durum incelenir ve rapora işlenir ve not alınır. Bütün doktorlar  ayrıntılı muayene sonrası kurulun verdiği karara göre, bireylerin sağlıklı olup olmadığı, varsa engel durumu ve oranı, hayatı kendi başına idame ettirip ettiremeyeceği, tıbbi cihaz kullanıp kullanmayacağı, belirli işlerde çalışıp çalışması hakkında rapor oluşturulur ve heyet sonucu oluşturulur. Sağlık raporu almak istediğinizde, öncelikle aile hekiminize başvurabilir ve raporunu ücretsiz olarak alabilir ancak sağlık raporu vermediğinde, ücretli ya da ücretsiz olarak sizi hastanelere ya da özel sağlık kuruluşlarına yönlendirebilir. Eğer ücretli olarak rapor alacaksanız, gideceğiniz kuruma göre ücretler farklılık görülmektedir. Genel itibariyle belge ve evraklar da alacağınız sağlık raporuna göre değişmektedir.

Çok fazla belgeye de ihtiyaç duyulmamaktadır. 1 adet vesikalık ve nüfus cüzdanı mutlaka olmalı, yapılan testler gerekir. Bunun haricinde daha fazla talep edilen sağlık raporu çeşitleri de mevcuttur. Bazı belgelere göre de daha tamamen sağlıklı ya da biraz daha az sağlıklı olmak sağlık raporu almak için yeterli olabilmektedir. Sağlık raporu almak için, rapor alacağınız kurumun sağlık raporu formunu doldurmak ve işlem açmak gerekmektedir.

http://www.marmaratip.com.tr/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi