Reklam
Reklam

GENAR Başkanı İhsan Aktaş'tan 23 Haziran yorumu

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, 23 Haziran'da gerçekleşecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine dair Haber7'ye konuştu.

GENAR Başkanı İhsan Aktaş'tan 23 Haziran yorumu
GENAR Başkanı İhsan Aktaş'tan 23 Haziran yorumu Admin
Bu içerik 94 kez okundu.
Reklam


GENAR Başkanı İhsan Aktaş, İstanbul'da 23 Haziran'da yapılacak olan belediye başkanlığı seçimini Haber7 için değerlendirdi. Haber 7 Yayın Koordinatörü Tarık Dağlı ve muhabirimiz Gamze Türk'ün sorularını yanıtlayan Aktaş, her bir oyun çok önemli olduğunu anlatırken seçimi kazandıracak formülü de anlattı.

YSK'nın kararı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bunun toplumdaki yansıması nedir? Sizce AK Parti ve YSK bu seçim tekrarı kararını yeterince iyi ifade edebildi mi?

 

YSK kendini ifade etmek durumunda kalacak bir kurum değildir. Nihayetinde iki tarafın iddiaları var. AK Parti oylar çalındı diyor, CHP ise hakkımız yendi yani kazandığımız seçim elimizden alındı. Bir yönüyle toplumsal psikoloji siyasi demeçlerle ve tutumla oluşur. Buradaki kim kendi hakkını veya mağduriyetini daha iyi anlatırsa, toplumu o ikna edecektir. Fakat, toplumsal psikoloji açısından baktığımızda bir tarafta oyum çalındı diyen bir iktidar var. Diğer tarafta ise muhalefet partisi. Zaten muhalefet partisi 7-8 seçimdir bu algıya seçmenini hazırladı.

Şuradan yola çıkabiliriz, hatırlarsanız eski seçimlerde mühürsüz oy, adaletsiz seçim söylemleriyle kazandık ama çaldırdık algısı oluşturdular. Muharrem İnce'nin son seçiminde "Adam kazandı" demesine kadar sürdü bu. Muhalefetin seçmeninin psikolojik olarak bu duruma hazırlığı var. Onlar için şöyle de bir kolaylığı var, İçişleri Bakanı AK Parti'den Adalet Bakanı AK Parti'den. Türkiye'nin en büyük partisi oyuna sahip çıkamadı, onların da eleştirisi bu. AK Parti de şunu söylüyor, oyların yüzde 10'u tekrar sayıldığında 15 bin oy fark ettik, demek ki tamamı sayılsaydı seçim bizimdi. Dolayısıyla burada stratejisini doğru kuran, demecini doğru veren, burada daha haklı konuma gelecek. Olaydaki yolsuzluğun büyüklüğü ne kadar olursa olsun, hukuki metinler ne kadar sağlam olursa olsun, hukuki dayanaktan ziyade burada siyasi etkiyi oluşturanlar daha karlı çıkacak. 

 

Peki, oylar yeniden sayılsaydı seçim tekrarı kadar büyük bir gündem olur muydu? Ve gerçekten de sonuç değişir miydi?

Mantık önermelerinde öncüller ve sonuçlar vardır. AK Parti'nin öncülü şu, geçersiz oyları ve Maltepe'nin tamamında şu kadar geçerli oy saydığımızda 15 bin oy değişti demek ki hepsi sayılsaydı biz kazanacaktık. AK Parti'nin kendi argümanı bu. Eğer sayımlarda ve itirazlarda bir oy farkı olmasaydı AK Parti itirazını derinleştiremezdi. Ama ne yazık ki ortadan kaybolan 15 bin oy var. Yanlış girilmiş, hata yapılmış da bu niye hep AK Parti'den olmuş? Oyları eşit olan iki parti var. Bazı problemli oylar sayıldığında CHP'nin azalıyor AK Parti'nin artıyor. Karşı taraf da diyor ki hak ettiğimiz seçimi elimizden aldınız.

31 Mart ve 23 Haziran süreçlerini karşılaştırırsak sizce neler değişti?

Değişip değişmediğini sonuçlardan sonra göreceğiz. Ankara ve İstanbul seçimleri için kanaatim şuydu, halk AK Parti'ye oy verdi, mesaj vermedi. İstanbul için tartışılan konu şu, AK Parti sandığına sahip çıkamadı. Seçim kampanyasını iyi yöneten, seçmenini iyi yöneten parti seçim gecesi yüzde 1'e yakın bir artı kazanır. Burada kampanyayı iyi yöneten CHP oldu. Kampanyayı iyi yönetmek kendi oyunuza sahip çıkmaktan başkasının zaafını kullanmaya kadar genişletilebilir. Herkes süreci iyi yönetirse, o zaman adalet olur. Dolayısıyla bence AK Parti'nin aldığı oy önemli bir oy. Zaten ittifakların oyları bu kadar ediyor, kişisel bir başarı yok burada.

'Ekrem İmamoğlu AK Parti'nin oylarını çekti' algısı mevcut. Oysa geçmiş seçimler göz önüne alındığında İmamoğlu'nun oyları ittifak oylarıyla aşağı yukarı aynı duruyor...

GENAR'ın araştırmasında Binali Yıldırım 6/1000 önde görünüyor. Bu çok önemli bir rakam değil. İttifak oylarına baktığımızda Millet İttifakı'nda İstanbul'da CHP'nin oyu %37, %6 İyi Parti, %5 HDP verse %48 yapıyor. Cumhur İttifakı'na bakıldığındaysa AK Parti'nin oyu %42 civarı, MHP'nin oyu da %4-5 civarı oluyor. Binali Yıldırım da Ekrem İmamoğlu da karşı taraftan oy aldılar. Cumhur İttifakı'nın dezavantajı, bütün hükümet uygulamaları, ekonomi, her türlü mağduriyeti temsil ediyor. Muhalefetin Recep Tayyip Erdoğan'ı yemek gibi bir motivasyonu var, HDP'nin motivasyonu farklı, İyi Parti'nin farklı... Hükümet tarafı; ekonomik durgunluk, EYT, marketteki poşete varana kadar ne kadar problem varsa onların da üstesinden gelerek insanları sandığa götürecektir. Baktığında Cumhur İttifakı sandığa götürdüğü seçmen ve oy oranı açısından başarılıdır. 

Türkiye'de herhangi bir şehrin herhangi ilçesine bağlı bir AK Partili'nin çocuğunun yaptığı herhangi bir yanlış davranış Binali Yıldırım'a bağlanabilirken, Ekrem İmamoğlu'nun yanı başındaki Canan Kaftancıoğlu'nun söylemleri bile o kadar da etki etmiyor. Bu algının matematiği nedir?

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi