Reklam
Reklam

Türkiye merakla bekliyor! İlk kez havalandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından tasarlanan ve üretilen yerli helikopter Gökbey, tam donanımlı olarak ilk kez gökyüzüyle buluştu.

Türkiye merakla bekliyor! İlk kez havalandı
Türkiye merakla bekliyor! İlk kez havalandı Admin
Bu içerik 118 kez okundu.
Reklam


TAI tarafından tasarlanan ve üretilen T625 Gökbey helikopteri yapılan test ve denetimleri tamamladı. Ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvuran TAI gerekli izinlerin alınmasıyla TC-HLI kuyruk tescilli Gökbey'i ilk kez tam donanımlı olarak gökyüzüyle buluşturdu.

45 DAKİKA SÜRDÜ

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "TUSAŞ tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen Gökbey helikopterimiz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün verdiği uçuş izni ile birlikte ilk sertifikasyon uçuşunu gerçekleştirdi.45 dakika süren uçuşla projede önemli bir aşama daha geçildi.Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz yıl prototip haliyle havalanan ve ilk denemede başarılı olan Gökbey, 12 kişi kapasiteli olarak üretilecek ve genel maksat helikopter olarak piyasaya sürülecek.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada "TAI tarafından tasarlanan ve üretilen T 625 Gökbey helikopteri yapılan test ve denetimler sonucunda SHGM'nin verdiği izin çerçevesinde ilk uçuşunu başarı ile yaptı. Tüm emeği geçenleri kutluyoruz." ifadelerine yer verildi.

Gökbey ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

GÖKBEY

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyacının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülen Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı.

Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırıldı ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlandı.ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Helikopter, geniş görev yelpazesine sahip olmasından dolayı taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde kullanılabilecek.

Helikopterin seri üretiminin 2021 yılında başlaması öngörülüyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi