Reklam
Reklam

Rusya'dan ABD'ye çağrı: Takas edelim!

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’de 2011 yılından beri tutuklu bulunan Rus pilot Konstantin Yaroşenko’nun Rusya’da tutuklu ABD vatandaşları ile takas edilmesi ve el konulan diplomatik mülklerin iade edilmesi çağrısı yaptı.

Rusya'dan ABD'ye çağrı: Takas edelim!
Rusya'dan ABD'ye çağrı: Takas edelim! Admin
Bu içerik 100 kez okundu.
Reklam


Moskova’daki Valday Tartışma Kulübü toplantısında konuşan Ryabkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın G20’de yaptığı görüşmenin ilişkilerin geleceğine iyimser bakmak için bir dayanak oluşturduğunu ifade etti.

 

"ABD'NİN YENİ YAKLAŞIMINI OLUMLU KARŞILIYORUZ"

Rusya’nın ilişkilerde ilerleme kaydetmeye hazır olduğunu, her şeyin ABD’ye bağlı olduğunu kaydeden Ryabkov “Bizimle daha fazla işbirliğine yönelik eskisinden fazla ilgili bir yaklaşım izlerinin görülmesini olumlu karşılıyoruz” dedi.

 

"MAHKUMLARI TAKAS EDELİM"

Ryabkov, bu yönde adımlara insani konularla başlanması gerektiğini belirterek  “Meslektaşlarımıza çağrımızdır: Yaroşenko’yu serbest bırakın, onu Rusya’da mahkum olan ABD’lilerle takas edin. Sadece Viyana Sözleşmesi’ni değil, özel hukuk da ihlal edilerek el konulan diplomatik mülkümüzü geri verin” ifadelerini kullandı.

"VİZE KUYRUKLARININ ORTADAN KALDIRILMASI GEREKİYOR"

Ryabkov, iki ülkenin konsolosluk ve büyükelçiliklerindeki işleyişin kolaylaştırılması ve personel sayısının azaltılması kararının arkasına sığınmayıp uzun vize kuyruklarının ortadan kaldırılması ve pragmatik biçimde ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ifade etti.

"TRUMP'TAN BUNU İLK KEZ DUYDUK"

Görüşmede Putin’in ikili ilişkilerin normalleştirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini belirttiğini aktaran Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov “Putin ayrıca ABD tarafından bir karşılık olmadan bu konuda konuşmanın gerekmediğini söyledi. Bu karşılıklılığı Trump’tan ilk kez duyduk” ifadelerini kullanmıştı.

20 YIL HAPSE ÇARPTIRILMIŞTI

Yaroşenko, Liberya'da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle 2010'da gözaltına alınmıştı. Pilot, ABD'de çıkarıldığı mahkeme tarafından ülkeye 100 milyon doları aşan değerde kokain sokmaktan 20 yıl hapse mahkum edilmişti.

ABD, Rusya'nın San Francisco Başkonsolosluğu'nu ve Seattle Konsolosluğu'nun yanı sıra, New York ve Washington'daki ticaret temsilciliklerini kapatmıştı. Konsolosluğun rezidansına da el konulmuş ve binadaki bayraklar sökülmüştü. Başkonsolosluktaki bayraklar da binadan kaldırılmıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi