Reklam
Reklam

ABD'nin S-400 inadının asıl sebebi Tomahawk mı?

Türkiye'ye istediği şartlarda Patriot vermeyen ABD, S-400 alınmasından rahatsız. Washington yönetiminin ısrarlarına rağmen Ankara geri adım atmadı ve sevkıyat başladı, ancak her gün yeni bir tartışma ortaya çıkıyor. Son olarak, ABD'nin Tomahawk'lar nedeniyle S-400 alımına karşı olduğu gündeme geldi. Zira S-400 Tomahawk'ları durdurabilecek güçte. Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan Kılıç'tan önemli açıklamalar...

ABD'nin S-400 inadının asıl sebebi Tomahawk mı?
ABD'nin S-400 inadının asıl sebebi Tomahawk mı? Admin
Bu içerik 55 kez okundu.
Reklam


Rusya'dan S-400'lerin sevkıyatı sürerken, ABD'den de duyulan rahatsızlığa ilişkin her gün yeni açıklamalar geliyor. Uzmanlar, ABD'nin S-400'e karşı olmasının sebeplerinden birinin Tomahawk'lar olabileceğini kaydetti. 

 

GZT'den Şifa Kaymak'a konuşan Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan Kılıç, Tomahawk'ların seyir füzesi olduğuna dikkat çekerek, "Adını Körfez Savaşları'nda çok duyduk. Bağdat'ın Hava Savunma Sistemi'ni bir gecede felç eden bir sistemden bahsediyoruz. Akdeniz'deki Basra Körfezi'ndeki gemilerden fırlatıldı.Uçaktan gemiden atılabiliyor" dedi.

Askeri Havacılık Araştırmacısı Hakan Kılıç.

 

"Radarına girerse affetmez"

S-400'ün işlevi hakkında bilgi veren Kılıç, "S-400'ler Tomahawk'ları görürse durdurabilir" dedi. Kılıç şöyle konuştu:

"Tomahawk'ları S-400 radarının görmesi çok zor.Ankara'ya kurdunuz, Ankara'ya kadar bir çok yer var. Rusya'da bile bunlar alçak ve orta irtifa Hava Savunma Sistemleriyle korunuyor. S-400'e gelene kadar aradaki radar boşluklarına Pantsir ve BUK koyuyorlar. Tomahawk'ı deniz kenarına koyarsınız.Arada dağ yoktur sadece deniz vardır ister 20 metre ister 10 metreden gelsin S-400 radarına girdiği anda kısa bir sürede gider vurur. Çünkü Tomahawk hızlı değil saatte 90 km hızı var. Dümdüz kendine verilen rotada gidiyor. S-400'ler seyir füzesi saldırısında kademeli olursa ve radarına girerse kesinlikle affetmez."

S-400'lerin sevkıyatı sürüyor.

"Bir düğmeye basarak halledeceğiz"

Hava sahamıza herhangi bir ihlal durumunda S-400'lerin kullanılabileceğini kaydeden Kılıç, "Örneğin Ege'de bir Yunan uçağı hava sahamınızı ihlal ettiği zaman hemen alarma geçip F-16'ları kaldırıyoruz ya onu yerine gidip uçak kaldıracağımıza hava sahamızı ihlal ettiğinde o bölgemize sadece bir kilit atmasıyla son derece daha ucuz ve daha risksiz bir düğmeye basarak olayı halletmiş olacağız" dedi.

"S-400'leri Tomahawk'ları vurmak için almadık"

Türkiye'nin S-400 alırken hedefinin Tomahawk olmadığını kaydeden Kılıç, şunları söyledi: 

"Doğu Akdeniz'de bir sıkıntı var orada bir Hava Savunması yapılması gerekiyor. Gemilerin hava savunma kabiliyeti sınırlı olduğundan koyacaksın oraya S-400'le Hava Savunma sistemi yapacaksın. Dünyada seyir füzelerine yüzde yüz etki eden bir sistem yok. Biz S-400'leri Tomahawk'ları vurmak için almadık. Etrafımızda Doğu Akdeniz gibi sıcak bölgelerde hava sahası düşman uçaklarına ve seyir füzelerine karşı alıyoruz. 'Ankara'ya koyduk hiçbir seyir füzesi yaklaşamaz' diye bir şey yok. İllaki biz başka sistemlerle radar kaplamalarını sağlayacağız."

ABD'nin Türkiye'ye S-400 baskısını "NATO"üzerinden yaptığını kaydeden Kılıç, "Biz de diyoruz ki sizden Patriot istedik vermediniz. Altını çizerek söylüyorum istediğimiz şartlarda vermediler. 2016'da sonrasındaki süreçte de vermediler" diye konuştu.GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi