Reklam
Reklam

SPSS Analizi Nedir?

SPSS Analizi Nedir?

SPSS Analizi Nedir?
SPSS Analizi Nedir? reklam
Bu içerik 122 kez okundu.
Reklam

 

Sosyal Bilimler alanında Pazar araştırması yapmak amacıyla kullanılan istatiksel analiz programı olan Spss analizi Microsoft Excel Office programına benzerdir. Bu bilgisayar programı Sosyal Bilimler dışında Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Fen Bilimleri alanında da Pazar araştırması için kullanılır. Spss analizinin dezavantaj olarak görülen noktası programın İngilizce olmasıdır.  Sosyal Bilimler lisans programlarında bu program ders olarak verilmektedir.

 

Spss Analizi Nasıl Yapılır?

Hem lisans programlarında, tez aşamalarında ve iş hayatında kurumların ve şahısların yaptığı Pazar araştırmalarında spss analizi veri analizini en sağlıklı ve başarılı yapan programdır. Analiz yapılmak istenen konu ile ilgili veriler spss programına girişi yapılır. Spss veri örnekleri girişi yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre spss analizi yapılır ve sonuçlar bulunur.

Araştırılmak istenen konu ile ilgili olarak iki veri grubunun karşılaştırılması sonucu analiz yapılır. İki grupla ilgili Pazar araştırması sonucu toplanan sonuçlar programa tek tek girilir. Veri girişinden sonra spss veri analizi yapılır ve sonuca ulaşılır.

Spss veri girişlerinin yapılmasından sonra veri analizinin bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Araştırma yapan, tez ya da ödev yazan kişiler, spss analizi yaptırmak istiyorum diyen kişiler için bu konuda uzman kişiler veri analiz hizmeti vermektedir.

Spss analizine başlamadan önce pazar araştırmasının nasıl yapılacağına ve hangi kitle üzerinde yapılacağına karar vermek gerekir. Analizi yapılacak konu ile ilgili anket çalışması mı, laboratuvar çalışması mı ya da saha araştırması mı yapılacak bunu belirlemek gerekmektedir. Bunları belirledikten sonra spss veri örnekleri için çalışmaya başlanır.

Akademik Redaksiyon ile Spss Analizi

Araştırma konunuz ile ilgili yaptığınız analizin doğru olmasının tek şartı analizin düzgün yapılmasıdır. Spss veri analizi konusunda yapılan bir hata toplanan verilerin bütün önemini yitirmesine yol açar. Bu sebeple spss analizi yaparken titiz davranmak gerekmektedir. Bu konuda spss analizi yaptırmak istiyorum diyen araştırmacılar için Akademik Redaksiyon olarak sizlere destek vermekteyiz.

Yaptığının Pazar araştırması sonucu toplanan verilerinizin girişini programa girişi yapılarak uzmanlarımız tarafında spss veri analizi yapılmaktadır. Konusunda uzman ekibi ile Akademik Redaksiyon doğru veri analizi ile emeğinizin karşılığını alırsınız.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi