Reklam
Reklam

ABD'nin F-35 oyunu! Türkiye'ye başka İsrail'e başka

Siyasi Analist Serdar Sement, ABD ile yaşanan S-400 ve F-35 krizinin siyasi boyutunu değerlendirdi. İsrail’e satılan F-35’lerin en gelişmiş versiyon olduğuna dikkat çeken Sement, ''İsrail F-35'lerin en gelişmiş versiyonuna ulaşabilen ilk ülke. İsrail kendi bağımsız yazılımını geliştirdi. Biz geliştirdiğimizde ABD bunu kapatıyor. ABD bizim etrafımızdaki bütün ülkelere bizden daha iyi şartlarda F-35 satıyor'' dedi.

ABD'nin F-35 oyunu! Türkiye'ye başka İsrail'e başka
ABD'nin F-35 oyunu! Türkiye'ye başka İsrail'e başka Admin
Bu içerik 90 kez okundu.
Reklam


Siyasi Analist Serdar Sement, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler ve ABD ile yaşanan F-35 gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Akşam'a konuşan Sement, ABD’nin Türkiye’nin etrafındaki ülkelere çok daha iyi şartlarda F-35'ler verdiğini anlattı. F-35'lerin dost/düşman ayrımını ABD'nin yaptığını ifade eden Sement, S-400’lerin ise bu manipülasyona açık olmadığını vurguladı. İşte, Siyasi Analist Serdar Sement’in S-400 ve F-35'lere ilişkin değerlendirmeleri... 

''DOST-DÜŞMAN AYRIMINI ABD YAPIYOR''

 

F-35 sürecinin en başında işlerin bu çerçevede olmadığını hatırlatan Sement, ''Herkese sahip olan bir silaha sahip olmuş durumuna düştük. Süreçler ilk başladığında böyle değildi. Resmi rakamlardan edindiğimiz verilere göre Türkiye’nin 100+10 veya 16 tane F-35’i olacak; fakat etrafımızdaki F-35’ler ise özel yazılımlarla geliştirilmiş iki yüz civarında olacak. Etrafımızda bu kadar F-35 varken, dost ve düşman ayrımını da ABD yapıyor.'' sözlerini kullandı.

''TÜRKİYE'NİN BU DURUMA TAHAMMÜLÜ YOK''

Türkiye'nin dostunun ve düşmanının kim olduğunu hükûmetin karar vereceğini ve askerin bu kararı uygulayacağını belirten Serdar Sement, ''F-35 sistemi bu ilişkiye müdahale ediyordu. Çünkü F-35 almak, siyaset kurumunun askerin üzerindeki hâkimiyetini başka bir ülkeye havale etmekti. Çünkü F-35 bir uçağın, geminin veya füzenin dost mu düşman mı olduğuna 'Ben karar vereceğim' diyordu. Türkiye'nin bu duruma tahammülü yoktu.'' ifadelerine yer verdi. 

''ETRAFIMIZDAKİ ÜLKELERE BİZDEN DAHA İYİ ŞARTLARDA SATIYOR''

ABD'nin İsrail'e sattığı F-35'lerin en gelişmiş versiyon olduğuna dikkat çeken Sement, ''İsrail F-35'lerin en gelişmiş versiyonuna ulaşabilen ilk ülke. İsrail kendi bağımsız yazılımını geliştirdi. Biz geliştirdiğimizde ABD bunu kapatıyor. ABD bizim etrafımızdaki bütün ülkelere bizden daha iyi şartlarda F-35 satıyor.'' diye konuştu. 

''S-400 SALDIRI DEĞİL, SAVUNMA SİLAHIDIR''

S-400 savunma sisteminin Türkiye’nin töresine ve tarihine uygun olduğunu belirten Sement, ''S-400 ne zaman kime karşı kullanıldığı çok net olan bir silahtır. Saldırı değil savunma silahıdır, adil ve haklı savaşın silahıdır. S-400'le bir ülkeyi hedef alamazsınız, sizin üzerinize bir şey gelmeden ateşlenebilen bir silah değildir.'' dedi.

''S-400'LER TÖREMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN SİLAHLARDIR''

F-35'lerin ise manipülasyona açık birer silah olduğunu vurgulayan Sement, ''F-35'lerin merkezi ABD'dir. S-400'ler ise bağımsız olarak kullanılabilen birer silahtır; adil, makul ve bizim töremize uygun silahtır. İlk filonun Oğuz okuyla temsil edilmesinin de buna denk geldiğini düşünüyorum.'' diyerek sözlerini sonlandırdı. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi