Reklam
Reklam

İlahiyatçılara sorduk: Hangi durumlarda namaz bozulur?

İstanbul'da namaz kılındığı sırada cemaatten birinin kalp krizi geçirmesi ve ilk anlarda gereken müdahalenin yapılmaması sonrasında, "Namaz hangi durumlarda bozulur" sorusu gündeme geldi. Haber7.com'a konuşan ilahiyatçı Necmettin Nursaçan, Ömer Döngeloğlu ve Kerim Buladı, insan hayatının önemine dikkati çekerek, "Yardıma muhtaç biri varsa namaz bozulur, o kişiye yardım edilir" dedi.

İlahiyatçılara sorduk: Hangi durumlarda namaz bozulur?
İlahiyatçılara sorduk: Hangi durumlarda namaz bozulur? Admin
Bu içerik 79 kez okundu.
Reklam


İstanbul Kurtköy'de cemaatle namaz kılan birisi kalp krizi geçirdi. Secdeye gittikten sonra kalkamayan yaşlı adama, ilk başta müdahale eden olmadı. Daha sonra cemaatten iki kişi namazını bozarak yardıma koştu. Kalp krizi geçiren adam camide vefat etti. 

 

Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu ve İlahiyatçı Doç. Dr. Kerim Buladı, böyle bir durumda cemaatin izlemesi gereken yolu anlattı. Haber7.com'a konuşan Nursaçan ile Buladı, "Böyle bir durumda birkaç kişinin namazını bozup, yardıma ihtiyacı olan kişiyle ilgilenmesi gerekiyor" dedi. Nursaçan'ın kullandığı ifadeler şöyle: 

Namazı bozup hemen müdahale etmek gerekir. Elimizden gelen neyse onu yapmak gerekiyor. O canı çıksın, bana ne dememiz doğru değil. Namazı bozup derhal müdahale etmek bir kulluk görevidir. Ama onunla ilgilenenler olursa o zaman devam edebilirsiniz. 

KİTAPLARDAKİ HÜKÜM ÇOK AÇIK

Bu konuyla ilgili olarak fıkıh kitaplarında çok açık hükümlerin yer aldığını kaydeden İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu şu ifadeleri kullandı: 

O haberin videosunu izlediğimde o kardeşimiz sanki böyle önüne eğilmiş gibi duruyor. Cemaat bence kalp krizi geçirdiğini fark etmemiş.

Buna benzer İslam tarihinde çok açık şekilde; fıkıh kitaplarımızda malın zayi olması, Müslümanın helal malına sahip çıkması da dini vazife, canı tehlikeye düştüğünde veya başka bir insanın canı tehlikeye düştüğünde namaz bozulur ve derhal ona yardım edilir. Bu çok açık bir hükümdür. 

İslam tarihinde de Hazreti Ömer Efendimiz namazda şehit edilmiştir. Namazın içinde birine müdahale edilmeyecekse o zaman edilmezdi. Böyle bir şey mümkün değil. Hazreti Ömer Efendimizi öldüren katil yakalanmıştır. Namazı bekleseydi insanlar o kaçar giderdi. Katil yakalanmıştır. Yakalandığı gibi, Hazreti Ömer Efendimize de birkaç kişi müdahale etmiştir. Ama cemaatin tamamı değil. Bir kısmı bunu yapmıştır. Namazda tehlikenin boyutuna göre müdahale edecek kadar insanın namazını bozup o insana yardım etmesi gerekir. Doğrusu sonradan yardım eden kardeşlerimizin yaptığıdır. Benim namazın bozulur diyerek bir insanın canı tehlikeye atılmamalı. 

SAHABE DÖNEMİNDE ÖRNEĞİ VAR

Hz. Ömer'in cemaate namaz kıldırdığı sırada hançerlendiğini hatırlatan Doç. Dr. Kerim Buladı ise şunları söyledi: 

Bu durumda o kişiyle ilgilenecek kişiler namazı bozarlar. Onu bir kenara götürürler. Uygun bir yere alırlar. En azından birkaç kişinin onunla ilgilenmesi gerekiyor. Orada en azından kul hakkı var. Namaz Allah'ın hakkıdır tabii. Bunun uygulamasını sahabe döneminde görüyoruz. Hazreti Ömer Efendimiz de hançerleniyor. Orada hemen birkaç kişi ilgileniyor. Ama namaz devam ediyor. Hemen onu kaldırıyorlar, onun yerine başkası geçiyor namazda. O şekilde eve götürüyorlar. 

O kişiyi bir yere kaldıracak veya ilgilenecek birkaç kişinin namazını bozmasında yarar var. 

Evde yangın çıkabilir, küçük çocuk vardır, tehlikeli bir pozisyondadır, merdivenden düşecektir, ranzadan düşecektir. Bunun gibi. Eğer gerçekten hayati tehlike varsa ve ilgilenilmediği takdirde daha fazla sıkıntı olacaksa kişi namazını bozar.Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi