Reklam
Reklam

Siirt Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bu şirin ilimiz; coğrafi olarak Bitlis, Van, Batman, Mardin, Şırnak illeri arasında yer almaktadır.

Siirt Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler
Siirt Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler Tufan
Bu içerik 86 kez okundu.
Reklam

Siirt Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bu şirin ilimiz; coğrafi olarak Bitlis, Van, Batman, Mardin, Şırnak illeri arasında yer almaktadır. Coğrafi olarak büyük kısmı dağlardan meydana gelmektedir. İlimizin ilçeleri Merkez, Eruh, Pervari, Şirvan, Kurtalan, Aydınlar, Baykan ilçeleridir.

 İlimiz Siirt 5406 km2 yüz ölçümüne sahiptir. Tarihsel olarak Mezopotamya ve Anadolu uygarlıkların kesişme yerinde kuruludur. Bu nedenle Siirt ilinin kültürel gelişiminde uygarlıklar etkili olmuştur. Çok eski bir tarihe ve medeniyet sahip olan Siirt içerisinde Helenistik Tunç, Kalkolitik, Roma Bizans İslam Uygarlıklarını ihtiva etmektedir. Bölge geçiş noktası olması nedeni ile dinsel ve kültürel yönden adeta mozaik konumundadır.

 İklimi Nasıldır?

 Doğunun soğuk ve karasal iklimi burada da oldukça etkindir. Bu iklim bütün mevsimlerde ekişini bariz bir şekilde göstermektedir.

 Gezilmesi ve görülmesi Gereken Yerler Nereleridir?

 Oldukça zengin bir tarih ve kültürel dokuya sahip olan Siirt ilinde Ulu Camii, İbrahim Hakkı Türbesi, Billoris Kaplıcaları, Saat Kulesi, Derzin Kalesi, Cas Evleri Sağlarca Kaplıcası İrun Kalesi, İnce kaya Kalesi, Botan Mağaraları ve Cumhuriyet Camisi bulunmaktadır.

 İlin Lezzetleri Nelerdir?

 Çok zengin bir mutfağa sahip olan Siirt bölgesinde önde gelen lezzetler büryan kebabı, perdeli pilav, Kitel, Bumbar, Siirt Dolması, Gebole, İsmeket, Keşkek, Zerfet, İmçerket, Varak kek önde gelmekte ve mutlaka tadılmalıdır.

 Yetiştirdiği Ünlü İsimler

 Ülkemize pek çok noktadan faydalı hizmetlerde bulunan ünlülerden birkaç örnek verecek olursak; sağlıkta Bingür Sönmez, Müzisyen Hakan Altun Siyasette Emine Erdoğan, medyada Hilmi Yavuz örnektir.

Diğer tüm bilgiler için kaynak: https://siirtvakfi.org.tr/siirt-kosesi/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi