Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_i8phe1j1eehb520069m91fl4q0, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/ajansdolunay/public_html/index.php on line 9
Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!
Reklam
Reklam

Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!

ABD'nin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei, Trump'ın imza attığı kararların geri çekilmesi için lobi faaliyetlerine hız verdi. Yayınlanan son rapora göre 2018'in üçüncü çeyreğinde ABD'de lobicilik faaliyetleri için sadece 30 bin dolar harcayan Huawei, yaptırımlar sonrası resmen gaza bastı. İşte son rakamlar...

Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!
Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar! Admin
Bu içerik 124 kez okundu.
Reklam


Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD’deki lobi faaliyetleri için harcadığı para rekor seviyeye ulaştı.

Huawei, Mayıs 2019’da ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin aldığı ve Çinli firmanın ve yan kuruluşlarının ABD’li şirketlerle iş yapmasını yasaklayan kararın ardından, ülkedeki faaliyetlerini tekrar normalleşmesini sağlamak için çeşitli yolları deniyor. Bu yolların başında da ülkedeki karar vericilere yönelik olarak yapılan lobicilik faaliyetleri bulunuyor. 

Huawei, ABD’de kara liste kararının yürürlükte olmadığı 2018 yılının üçüncü çeyreğinde sadece 30 bin dolarlık lobicilik harcaması yapmıştı.

RAKAMLAR UÇUŞA GEÇTİ

Yaptırım kararlarının uygulandığı 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ise bu rakam tam anlamıyla uçuşa geçti. Bloomberg’in konuyla ilgili olarak yer verdiği rapora göre ABD Başkanı Trump’un bu yılın mayıs ayında imzaladığı karar kapsamında karar listeye alınan Huawei, lobi faaliyetleri için son 3 ayda 1.8 milyon dolar harcadı.

Raporda, ABD’nin casusluk suçlamaları sonrasında Amerikan teknolojilerini satın alması ve ABD şirketleriyle iş yapması yasaklanan şirketin harcadığı bu tutarın ABD’nin önde gelen lobicilik şirketi kuruluşu Federal Advocates Inc.'in Başkanı Michael Esposito'ya ödendiği ifade edildi. 

Federal Advocates Inc.'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Esposito, ABD Başkanı Trump’ın yeniden seçim kampanyasına hizmet eden Trump Victory Finans Komitesi'nin de üyesi olarak çalışıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen mayıs ayında aldığı kararla, ABD şirketlerinin Huawei ve 70 yan kuruluşuyla iş yapmasını yasaklamıştı. Bu yasaklamaya karşın Çinli Huawei, bu yılın ilk 9 ayında gelirlerinin yüzde 24, küresel akıllı telefon satışlarını ise 26 arttığını duyurmuştu.

Çinli şirket bu finansal ve operasyonel performansa ek olarak, Trump’ı en çok rahatsız eden konuların başında gelen 5G alanında da dünya çapında 60'dan fazla ticari sözleşme imzaladığı açıklamıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ
Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KARİKATÜR
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi