Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_8k8pd5vj2h249k062678h18qm1, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/ajansdolunay/public_html/index.php on line 9
Kalyak fiyatı ve özellikleri
Reklam
Reklam

Kalyak fiyatı ve özellikleri

Kalyak fiyatı ve özellikleri

Kalyak fiyatı ve özellikleri
Kalyak fiyatı ve özellikleri reklam
Bu içerik 141 kez okundu.
Reklam

 

Havaların soğumaya başlamasıyla birçok alanda kendine kullanım alanı bulan kalyak, şehirden şehire değişen fiyatları ve özellikleri ile merak uyandırıyor.

İçerisindeki özel katık maddeler sayesinde donmayan, oldukça düşük ısılarda bile yapısallığındaki akışkan kıvamı kaybetmeyen kalyak, diğer adıyla kalorifer yakıtı olarak tanımlanabilir. Ülkemizde hanelerde, çeşitli işletmelerde, pek çok kurum ve kuruluşta enerji kaynağı olarak kalyak kullanılır. Kısaca; elektrik ve ısı gereksinimi duyan her yerde kalyak kullanımına rastlamanız tesadüf olmaz.

KALYAK NEDEN KULLANILMALIDIR?

Sipariş edilen kalyak, gerekli miktarca tankerler üzerinden nakliye edilir. Bu taşımacılık esnasında kalyakın tanker içerisinde donuyor olması, taşınan kalyak miktarından azalma olmamasını sağlar. Bu durum hem yakıt ve vakit kaybının önünce geçer hem de filtre tıkanmalarını engeller.

Kalyakın kullanılacağı deponun yeri de hayati önem taşıyor. Yangın vb. gibi durumlarda meydana gelebilecek her türlü kazanın insan ve çevreye en az zararı verebilmesi için yakıt depoları, herhangi bir yangına karşı koyabilecek bölme içerisine yerleştirilmelidir. Bu alan yaklaşık iki saat kadar yangın felaketine dayanabilecek güçte olmalıdır. Havalandırma sağlanmalıdır. Unutmayın kalyak vb. yakıt çeşitlerinin yer aldığı bu depolar; evin odalarına, balkon vb. açık bölmelerine koyulmaz.

KALYAK KAÇ TL?

Kendi içerisinde üç farklı türe bölünen kalyak, yapısal ve fiyat olarak da farklı etmenlere bağlı olarak değişiklikler gösterebiliyor. Kalyak çeşitlerinden biri olan Fuel oil 4, diğerlerine göre yapı bakımından daha incedir. Kükürt oranı ise daha düşüktür. Bir diğer kalyak çeşidi Fuel oil 6 ise sanayi kuruluşlarında karşımıza çıkar. Koyu renktedir  ve akışkanlık derecesi azdır.

Bir diğer kalyak türünün adı Fuel oil Light olarak  biliniyor. Akatyakıtların içerisindeki kükürt oranının çevreye zarar vermesine karşın, doğa dostu yakıt adı altında üretilmiştir. İçerisindeki kükürt değer % 1'dir. Diğer iki kalyak türevlerine nazaran akışkandır, bu sebeple pompalanma yanma işlemleri kolaylıkla yapılır.

Peki, kalyak kaç TL'dir? En çok merak edilen sorunun cevabı, bulunduğunuz şehir ve ilçeye göre farklılıklar gösterebilir. Günümüzde kalyak İstanbul sınırları içerisinde ortalama 4.5 TL değerindedir. Bu birim fiyat kilogram başınadır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi