Reklam
Reklam

İş Kazalarını Önlemek Açısından Elektriksel Testler

İş Kazalarını Önlemek Açısından Elektriksel Testler

İş Kazalarını Önlemek Açısından Elektriksel Testler
İş Kazalarını Önlemek Açısından Elektriksel Testler reklam
Bu içerik 188 kez okundu.
Reklam

 

Günümüzde birçok üretim tesisinde, endüstriyel tesislerde veya çalışma alanlarında yaşanan iş kazalarında genellikle elektrik kazaları çok yüksek bir orana ulaşmaktadır. Çünkü akla gelen her çalışma alanı ve her endüstriyel alanda elektrik, tüm cihazların ve ekipmanların çalışması için en önemli kaynaklardan birini oluşturur. Ancak düzenli ve güvenilir bir şekilde elektriksel testler uygulanmadığında, bu kaynak yanlış kullanım nedeniyle tehlikeler ortaya çıkarabilir ve yaşanan elektrik kazaları yaralanma ya da ölümlere neden olabilir. 

Bugün alternatif akım 50 ile 1000 volt arasında ulaşım gerçekleştirirken, doğru akım 75 ile 1500 volt arasında akım gerçekleştirir. Bu kapsamda cihazların alternatif akım ve doğru akım değerlerine uygun bir şekilde gerilim direktiflerine uyum göstermesi mecburiyeti bulunmaktadır. Çünkü bu direktifler sayesinde hem insan sağlığı hem de doğal çevre korunarak, güvenlik problemleri en düşük seviyelere indirilebilir. Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da bu konuda belirli yönetmelikler hazırlanmıştır. 

Üretim tesisleri veya çalışma alanlarının çevre, insan, hayvan ve doğaya karşı sorumluluklarını yerine getirmesi için mutlak bir şekilde belirlenmiş elektriksel testler uygulanmalıdır. Bu test çalışmaları Eurolab firması tarafından belirli standartlar üzerinden güvenlik ve hizmet aşamaları sayesinde gerçekleştirilir. 

Çalışma alanlarında elektrikli ve elektronik cihaz ya da ekipmanların hem güvenli olması hem de enerji verimliliği açısından istenilen standartları oluşturması için test uygulanarak, belgelendirme sağlanmalıdır. Bu konuda Eurolab firması sahip olduğu teknik altyapı ve tecrübe sayesinde elektriksel testler gerçekleştirerek, bu standartlara uygun sonuçların elde edilip edilmediğini tespit eder. 

Firma tarafından gerçekleştirilen bu testler arasında;

  • Antistatik testler,
  • Elektromanyetik uyum testleri,
  • Darbe koruma testleri,
  • Elektrik dayanım testleri,
  • Kablo testleri,
  • Kaçak akım kontrolleri,
  • Tesisat testleri,
  • Paratoner testleri,
  • Topraklama testleri veya elektrik geçirgenliği testleri gibi birçok aşama yer alır. 

Gerçekleştirilen elektriksel testler için Eurolab firması özel bir şekilde geliştirilmiş sistemler, ekip ve ekipmanlar kullanarak standartlara uygun şekilde çalışmalar gerçekleştirmeye dikkat eder. Uygulanan tüm testler sonrasında sonuçları ortaya koyacak raporlar sağlanarak, işletmenin bu raporlara sahip olması ve bu raporlar bağlamında da hem bakanlık yönetmelikleri hem de uluslararası standartlara uygun bir çalışma sistemi yürütmesi sağlanır. 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi