Reklam
Reklam

Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı

Dün başlayan ve bugün sona eren NATO Toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı. Zirvenin tamamlanmasının ardından son dakika açıklamaları peş peşe geldi. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye hakkında konuşurken, Litvanya, Türkiye'nin Baltık planını kabul ettiğini duyurdu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de bu gelişmeyi doğrularken, İspanya, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdüreceğini duyurdu.

Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı
Son Dakika: Açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı Admin
Bu içerik 626 kez okundu.
Reklam


İngiltere'nin başkenti Londra'da NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dün itibarıyla başladı. NATO üyesi ülkelerin liderleri baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Bugün ise The Grove Otel'de zirve kapsamında NATO toplantısı gerçekleştir ve aile fotoğrafı çektirildi.

Londra'da yaşanan gelişmeleri bu haberimizde güncelleyerek aktaracağız.

20.36 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye, Libya ve diğer konuları görüşmek üzere İngiltere, Fransa ve Almanya olarak, gelecek yılın ilk üç ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tekrar bir araya geleceklerini belirtti.

17:40 NATO Zirvesi için Londra'da bulunan Trump, buradaki liderlerin kendisi hakkındaki açıklamaları nedeniyle 18.30'da düzenleneceği açıklanan basın toplantısını iptal etti. Trump yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz iki gün boyunca çok şey yaptığımız için NATO zirvesi basın toplantısı yapmayacağım. Danimarka ile yapacağım görüşmem son olacakı" dedi.

17: 30 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'daki ikili temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı, Trump ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ikili görüşme gerçekleştirdi.ZİRVE SONRASI İNGİLTERE BAŞBAKANINDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

17:25 Zirve sonrası açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Türkiye'nin karşı karşıya olduğu büyük sıkıntıyı kabul ediyoruz. Türkiye'nin niyetleri ile ilgili NATO içinde müttefiklerin yanlış anlamalardan kaçınmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

STOLTENBERG'DEN ZİRVE SONRASI BASIN TOPLANTISI: YPG KONUSU KONUŞULMADI

16:55 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve sonrası basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg'in açıklamaları şu şekilde:

"Tüm müttefikler DEAŞ'a karşı mücadele edecektir. Bugün liderler telekomünikasyon, 5G konusunda da tedbir kararları aldı. Liderler daha fazlası yapmamız gerektiğini söyledi. Toplantıda diğer önemli kararlar da alındı. Enerji altyapımızı güçlendirmek korumak, teknolojik ilerlemeleri ve hibrit tehditleri kontrol etmek gibi. Kendimizi güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz.

NATO Rusya'nın nükleer füze yerleştirmesine savunucu bir şekilde yanıt vermektedir. Biz silahsızlanma konusunda kararlılığımızı sürdüreceğiz. Çin konusu ilk kez ele alındı. Liderler olarak bu konuları ittifak biçiminde ele almaya karar verdik. Çin'in silah kontrol anlaşmalarına katılımını sağlamaktır.

Dünya değişirken, NATO da değişecektir. Değişen güvenlik ortamına ayak uyduruyoruz. Bugün önemli bir süreç geçirdik. NATO'nun politik konumunu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. 70 yılda neler yaptığımıza ve önümüzdeki yıllarda neler yapacağımıza baktık. 2021'de tekrar bir araya geleceğiz.

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin NATO savunmasına hiçbir zaman entegre edilemeyecek. NATO'nun YPG'yi nasıl tanımlaması gerektiği konusunun zirvede görüşmedik.

Stoltenberg'in zirve sonrası düzenlediği basın toplantısından bir kare...

SORU-CEVAP

- TÜRKİYE'NİN SAVUNMA PLANLARINA VETOSU: Planlarımız var zaten. Yalnızca planlarımız yok, geçmişe göre daha fazla güç var. Tarihte ilk kez ittifak olarak, ittifakın doğusuna güç konuşlandırıyoruz. Bugün de yeni inisiyatifi devreye soktuk. Amacımız hızlıca harekete geçmek olacak. Bugün de mutabakata vardık. Baltık ülkeleri ve Polonya'ya yönelik, bunu memnuniyetle karşılıyorum. Planlarımızı revize edeceğiz. 

- MACRON'UN AÇIKLAMALARI: Bu konu çok dikkat çekiyor. Özgürlük bu demek. NATO'da zaten bu ittifak kurulduğundan beri anlaşmazlıklar var. Farklı coğrafya, tarih, siyasi tarafımız var. Tek bir ses çıkması doğru olmaz. Bu farklıların üstesinden gelmeyi başlardık. Bugün de yaptığımız bu. Biz aslında 1950'lerden bu yana 2003'te de benzer anlaşmazlıklar yaşadık. NATO önemli kararlar almaktadır. Önemli biçimde ortak savunmamızı güçlendiriyoruz. Siyasetçiler zaten çok eleştirilirler. 

- ALMANYA-RUSYA GERİLİMİ: Rusya en yakın komşumuz. Daha iyi ilişkiler kurmamız gerekiyor. Biz Rusya ile diyaloğa inanıyoruz. Biz güçlü, kararlı oldukça Rusya ile diyaloğa gireceğiz. Silah yarışı olmaması gerekiyor.

- SİLAH KONTROLÜ: NATO geleneksel olarak Sovyetler Birliği'ne odaklandı. İlk kez NATO üyeleri birlikte analizlerimiz doğrultusunda hem fırsatlara baktık; Çin'in yükselişi ve zorluklarına baktık. Bu doğru bir adımdır. Bu tek bir boyutlu değil, Çin'in ekonomik büyümesi... Yeni bir füze konuşlandırdılar. Süpersonik füzeler var. Eğer Çin silah kontrolü anlaşmasının bir parçası olsaydı bunu yok sayabilirlerdi. Çin'i nasıl silah kontrolü anlaşmasına sokabiliriz buna bakacağız. Çin'in varlığını kabul etmek de önemli bir adım. 

- TÜRKİYE'YE NE SUNULDU?: Görüşmelerimiz son derece olumlu geçti. Dün farklı konuları ele aldık. Tüm müttefiklerin revize edilmiş savunma planları konusunda mutabık olmasıdır. Biz bu konuda karar alabiliyoruz. Bu ittifakı daha ileri taşıyabiliyoruz. Ben her liderin ne söylediğini açıklamayacağım. Tüm müttefikler bugün 5'in madde konusunda mutabıktı. Bu da önemli bir kararlılık. NATO'nun esas korunma planı barışı korumak üzerinedir. Bizim amacımız savaş, çatışma değil. Eğer tek bir müttefike saldırı olursa hepimiz harekete geçeceğiz. Böyle olursa barış sürecektir. Toplu savunma maddesi hepimizim mutabık olduğu konuydu. Savunma harcamalarımızı da sürdüreceğiz. Yüzde 2'den az katkı yapanların daha fazla destek olması gerekecek.

ZİRVE SONRASI TRUMP'TAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

16:27 ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi. Trump, "NATO üyesi Türkiye oldukça iyi bir iş çıkartıyor. Erdoğan ile Kürtleri (PKK/YPG) görüştük. Güvenli bölge ve sınırın durumu iyi, devam ediyor. Bunun için Türkiye'yi bundan dolayı takdir ediyorum" dedi.PATRİOT SÜRPRİZİ

16:22 İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdürmeye devam edeceklerini açıkladı.

TÜRKİYE BALTIK PLANINI KABUL ETTİ

16:10 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul edildiğini söyledi. Litvanya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Baltık ülkeleri için yapılan NATO savunma planını onaylamayı kabul ettiği" belirtildi.

15:54 Londra'da gerçekleşen NATO zirvesi sonrasında NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyonda şu ifadelere yer verildi: Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor. Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız. ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.ERDOĞAN İLE TRUMP BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜ

15:01 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, NATO Liderler Zirvesi kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi. Zirvenin yapıldığı The Grove Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Cumhurbaşkanımız, Trump ile son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdi" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray: "Başkan Trump, NATO Zirvesinde Erdoğan ile görüştü. İkili, Türkiye'nin NATO'daki vaatlerini yerine getirmesinin önemini, ticarette 100 milyar doların yakalanması için ticaretin daha da güçlendirilmesini, bölgesel güvenlik sorunları ve enerji güvenliğini konuştu."RUSYA'DAN AÇIKLAMA

14:24 Zirve devam ederken Rusya'dan önemli bir açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Kuzey Atlantik Örgütü Antlaşması (NATO) üyeleri ile bir silah ve savunma harcaması savaşına girmeyeceğini, bunun ekonomiye zarar vereceğini hatırlattı. Peskov, "NATO'nun ülkemiz üzerinde sınırlayıcı ve yayılmacı politikalar uygulamaya devam ettiğini görüyoruz. Bu durum, endişeden başka bir şey oluşturmuyor. NATO bütçesindeki artış gibi bazı kararlar da bunu doğruluyor" dedi.

NATO Zirvesinden bir kare...

13:49 Liderler, fotoğraf çekiminin ardında NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Ana Oturumu'na geçti. Oturumun açılış konuşması NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından gerçekleştirildi. Stoltenberg, "NATO tarihin en başarılı ittifakı. Dünya değiştikçe biz de değiştik. Farklılıklarımıza rağmen birbirimizi korumak için asli görevimizin etrafında birleşmeye devam edeceğiz" dedi. Stoltenberg’in ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson söz aldı. Johnson da, "NATO'ya bağlılığımız sapasağlam. Bugün barış içinde yaşadığımız gerçeği, bu ittifakın merkezindeki temeli gösteriyor. O da birlikte durduğumuz sürece kimse bizi yenmeyi düşünemez, dolaysıyla da kimse savaş da başlatamaz. NATO'nun bir sloganı varsa, o da şudur: Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu yıl dönümünü kutlarken, yaptıklarımızın sözlerimizle uyumlu olduğundan emin olmalıyız. Müttefikler ve dostlar olarak, yeni gerçeklikleri özellikle de NATO'nun ortaya çıkan hibrit savaş ile uzay ve siber alan dahil yıkıcı teknolojiler gibi tehditleri tartışmaktan asla çekinmemeliyiz" ifadelerini kullandı.THE GUARDİAN: NATO'DA TÜRKİYE SAVAŞI ÇIKTI

13:16 Dünyanın kilitlendiği tarihi zirve başladı. Dünya basını zirvede yaşanan tüm gelişmeleri son dakika olarak kamuoyuna duyururken, en dikkat çeken yorum ise İngiliz The Guardian gazetesinden geldi. Guardian "Trump ve Macron Türkiye konusunda inatlaşınca NATO içinde savaş çıktı" manşetini attı.

13:07 NATO Zirvesi başladı. Dünya liderleri aile fotoğrafı çektirdi.

12:45 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 17.30'da Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirecek.

12:36 Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Britanya Başbakanı Johnson ile dün gece bir araya geldik ve NATO ile ticaret dahil olmak üzere pek çok konuyu görüştük" dedi.12:02 Dünya liderleri zirvenin düzenleneceği otele gelmeye başladı.

11:13 İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Trump ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. NATO'da bizi bir arada tutan şeyler, bölenlerden çok daha fazla.

STOLTENBERG: ERDOĞAN İLE BU KONUYU GÖRÜŞTÜM, ÇALIŞIYORUZ

10:35 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleri ve Polonya'yı içeren savunma planları için, "Tüm NATO müttefiklerini korumak için planlarımız var, Baltık ülkeleri ve Polonya da bunlara dahil. Sadece planlar değil, burada askeri güçlerimizde var. Tarihte ilk kez bu bölgede savaşa hazır askerlerimiz mevcut. Yeni savunma planlarımızın geliştirilmesi için, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu konuyu görüştüm, çalışıyoruz, bir çözüm bulacağımızı düşünüyorum" dedi. Türkiye, YPG NATO'da terör örgütü olarak tanınana kadar bu planı veto edeceğini açıklamıştı.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Reklam
Yol Durumu E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
Trendyol Kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu:
“Daha fazla kadının dijital ekonomide var olmasını sağlayacağız”
KARİKATÜR
Trendyol Kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu:
“Daha fazla kadının dijital ekonomide var olmasını sağlayacağız”
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi