Reklam
Reklam

Teyakkuza geçtiler: İran intikamını böyle alabilir!

ABD'nin Bağdat'ta İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı Süleymani'yi öldürmesi sonrası bölgede gelişmeler sürüyor. İran'ın misilleme açıklamalarını değerlendiren uzmanlar ise, İran'ın misillemesinin siber saldırı kapsamında olması ihtimali üzerinde duruyorlar.

Teyakkuza geçtiler: İran intikamını böyle alabilir!
Teyakkuza geçtiler: İran intikamını böyle alabilir! Admin
Bu içerik 130 kez okundu.
Reklam


ABD'nin Bağdat'ta İranlı komutan Süleymani'yi öldürmesi sonrasında bölgedeki sıcak gelişmeler devam ediyor. İran'ın misilleme ve intikam açıklamaları sonrasında başta İsrail ve ABD olmak üzere bölgedeki pek çok ülke teyakkuza geçti. Uzmanlar ise, İran'ın saldırısının siber ortam üzerinden olma ihtimali üzerinde duruyorlar.

 

İran ve ABD arasındaki siber çatışma son dönemde azalmış olsa da Süleymani'nin ölümünün bu dengeleri değiştireceğini düşünen güvenlik uzmanları İran ile ABD arasındaki siber düşmanlığın gerçek bir savaşa dönüşme olasılığının arttığını duyurdu.

İran'ın intikam yemini etmesi ile siber saldırıların güç ve güvenlik sistemleri, sağlık tesisleri, bankalar gibi kritik altyapılara yönelik yapılabileceği endişelerini açığa çıkardı.

 

İran, 2010 yılındaki Stuxnet saldırıs sonrasında siber kuvvetlere özzellikle yatırım yaptı.

Tufts Üniversitesi'nde siber güvenlik politikası uzmanı olan Prof. Josephine Wolff, Guardian'a verdiği röportajda "İran'ın sabotajlarını gördük ancak kan dökülmedi. Şuanda konuşma tarzlarından bu yeteneğe sahip oldukları görülüyor. Bunu kullanmayı düşünecekleri bir an" açıklamalarında bulundu.

Wolff, ABD ve İran arasındaki siber çatışmanın iki ülkenin şiddetsiz bir şekilde karşı karşıya gelmesini sağladığını söyleyerek, "Süleymani'nin öldürülmesi buna son verebilir. Bunun için çok fazla normumuz yok, yanıtın ne olacağını söylemek zor" dedi.

Siber güvenlik firması olan FireEye'de istihbarat analiz direktörü olan John Hultquist, "İran'ın misillemesi özel sektöre odaklanacak. Siber saldırı ve yıkım ile ABD'yi etkileyeceklerdir. Sistemleri manipüle edebildiklerini sanmıyoruz. Ancak büyük olasılıkla sistemleri toplu olarak silebiliyor veya her şeyi durdurabiliyorlar" açıklamalarında bulundu.

Hultquist, siber savaşın İran ve ABD arasındaki savaş alanını değiştirdiğini kaydetti ve “Bu yüzden asimetrik bir savaş alanı seçiyorlar” dedi. 
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi