Reklam
Reklam

Fotokopi Makinasının Tarihi

Fotokopi Makinasının Tarihi

Fotokopi Makinasının Tarihi
Fotokopi Makinasının Tarihi reklam
Bu içerik 121 kez okundu.
Reklam

 

Bildiğiniz gibi fotokopi makineleri çeşitli kağıtlar,ı resim veya fotoğrafları çoğaltmada kullanılır. Her şeyde olduğu gibi fotokopi makinesinin de bir tarihi vardır ve gelişim süreçleri vardır. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi fotokopi makinelerinin tarihini beraber inceleyelim.

Fotokopi makinesi icat olarak 1938 yılında ortaya çıkmıştır. Mucidin sahibi Chester Floyd Carlson’dır. Buluş yeri ise Amerika Birleşik Devletleri. Paul Selenyi ile birlikte fotokopi makinesini geliştirdi ve fotokopi makinasını durağan veya sabit elektronların gölgeleme ile aktarılması ile yapılan elektrostatik bir cihaz haline getirdi. Daha sonrasında Chester Floyd Carlson yaptığı bu buluşu Haloid adında bir şirkete pazarlamayı başardı. Bu şirket fotokopi makinesinin patentini almadan önce fotoğraf kağıdı ve makine yedek parçaları üretip satıyordu. 1955 yılında fotokopi makinasının ilk versiyonunu piyasaya sürerek resmi olarak ilk atılımı da yapmış oldu. Daha sonradan ismini Xerox olarak güncelledi. Makinenin çalışma prensibine “xerography” adı verildi. Böylece fotokopi makinesi yolculuğuna başlamış oldu.

Çalışmalar hızla devam etti ve 1963 yılında masaüstü makinesi ve ondan 10 yıl sonrasında renkli fotokopi makinesi piyasaya sürüldü. 1977 yılında Gary Starkweather ilk lazer yazıcının mucidi olmuş ve piyasalarda lazer yazıcının yerini almasını sağlamıştır. Ethernet ile bağlantı patentini de yine Xerox Firması almış ve 1979’da piyasaya çıkarmıştır. Ethernetin de piyasaya sürülmesinden sonra yine Xerox firması 1981 yılında ilk grafik arayüze sahip bilgisayarı icat etmiş ancak bunu piyasaya sürmeyip sınırlı sayıda üretmiştir. Bu üretilen bilgisayarlar çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Ethernetin gelişmesiyle bilgisayar ile bağlantı sağlayan fotokopi makinesinin artık önü açılmış olup, günümüz dijital ve teknolojik fotokopi makinesine dönüşmüştür.

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-kiralama/

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi