Reklam
Reklam

BACA RAPORU NEREDEN ALINIR?

İnsan ve çevre sağlığı için vazgeçilmez bir öğe olan baca uygunluğu, enerji verimliliğini arttırmasının yanı sıra can güvenliği de sağlar.

BACA RAPORU NEREDEN ALINIR?
BACA RAPORU NEREDEN ALINIR? Tufan
Bu içerik 164 kez okundu.
Reklam

 

İnsan ve çevre sağlığı için vazgeçilmez bir öğe olan baca uygunluğu, enerji verimliliğini arttırmasının yanı sıra can güvenliği de sağlar. OKBaca raporu kriterlerine uygun olmayan bacalarda gaz sızıntısı olabilmekte, bu da atık gaz olarak çevreye yayılabilmektedir. Bu durumda hem bina içinde yaşayan insanlar hem de çevredeki canlılar zarar görebilmektedir. Bu nedenle baca imalatı yapılırken tüm baca raporu kriterlerinin uygun olması gerekir. Eğer baca imalatından sonra, kazan değişimi gibi nedenlerle yeni bir raporun alınması gerekiyorsa itfaiyenin belirlediği denetim şirketleri bu görevi üstlenirler.

Baca Temizliği ve Uygun Ürün Temini

Baca temizliği, belirli periyotlarda yapılması gereken bir işlemdir. Bir bacanın işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için kaliteli ve standarda uygun malzemelerden üretiliyor olması ve işlevini tam anlamıyla yerine getirmesi gerekir. Bacayı bir araya getiren izolasyonlu  OKizolasyonlu çelik baca montaj parçalarından ana gövdeye kadar her bir ayrıntı bütünlük içinde kaliteli olmalıdır. OKÇelik baca teçhizatına meydana gelebilecek küçük bir pürüz, gaz sızıntılarına ve yangınlara neden olabilmektedir.  

Baca Raporu Zorunludur

Baca raporu, alınması gereken zorunlu bir belgedir. Baca raporunun zorunlu olması 2009 yılında yasalaştırılmıştır. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereğince yasalaştırılan baca raporunun alınması ve gerekli kriterlere uyulması bir zorunluluktur. Bu nedenle izolasyonlu çelik baca imalat aşamasında tam anlamıyla kriterlere uygun olması gerekir. Eğer eski bir baca üzerinden rapor alınacaksa baca temizliği tam kapsamlı olarak yapılmalıdır. Bu, raporun ilk seferde geçerlilik almasına yardımcı olur.

Baca Raporunun Alımı

Baca denetimi özellikle iş yerlerinde yapılır. İş yerlerinde özellikler doğal gaz açımı esnasında baca raporu alınması gerekir. Çelik baca raporu almak için tek bir seçenek vardır. Bunun için yetkili bir firmanın yazılı onayı gereklidir. Bacaların güvenli ve temiz olduğunun onaylanabilmesi için yetkili olan şirketin rapor alınması talep edilen adrese gelerek baca temizliğini ve bakımını yapması gerekir. Yetkili firma, temizliğin ardından raporu verecektir. Bu noktada çelik baca raporu verecek olan firmanın yetkili olması önemlidir. Yetkili olmayan firmaların antetli kağıda düzenlediği belgeler yok hükmündedir. Kısacası baca raporunun düzenlenebilmesi için özel ve tüzel kişilerin sertifikaları ve izinlerinin olması gerekir.

Baca Raporu Veren Firmalar

Baca raporunun alınabilmesi için gerekli temizlik ve bakım işlerini yaptıktan sonra geçerli rapor veren firmalar vardır. Yasal olarak raporun geçerli sayılabilmesi için itfaiyede çalışan bir erin sertifikasının bulunduğu firmalar aracılığı ile işlem yapılması gerekir. İzolasyonlu çelik baca ve diğer baca türleri için uygunluk raporunun alınabilmesi için bacanın tüm kriterlere uygunluk sağlaması gereklidir. Özellikle kış aylarında ısınmak ve genel olarak sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılan doğal gaz sisteminin bacaları ise ayrı bir öneme sahiptir. Doğal gaz baca raporunun alınabilmesi için çizimler yapılmalıdır. Ardından sigorta işlemlerinin tamamlanması gerekir. Son olarak sızdırmazlık testlerinin yapılması ve gaz onayı için gerekli işlemlerin tam olarak yapılması gerekir. Bacaların onayı rapor ile tasdiklendikten sonra kullanıma başlanabilir. Raporla tasdiklenen bacada kazan değişimi gibi önemli bir değişiklik yapılması durumunda gerekli işlemlerin tekrar yapılması ve onayların yeniden alınması bir gerekliliktir.

 

  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi