Reklam
Reklam

KOMPRESÖRLER VE KOMPRESÖRLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

KOMPRESÖRLER VE KOMPRESÖRLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

 KOMPRESÖRLER VE KOMPRESÖRLER HAKKINDA GENEL BİLGİ
 KOMPRESÖRLER VE KOMPRESÖRLER HAKKINDA GENEL BİLGİ reklam
Bu içerik 145 kez okundu.
Reklam

                       

Bugün tüm işletmelerde daha fazla verim almak ve üretimi arttırmak, öncelikli hedef durumundadır. Bu konuda iyi analiz yapmayı gerektiren faktörlerden biri, kompresör seçimi olmaktadır. İş gücü kullanımının azaltılması için buna çok dikkat etmek gerekir. Yeni işletme kurmak ya da işletmesini genişletmek isteyenler için, karar verme aşamasında dikkat edilmesi gereken konuların başında bu gelmektedir. Hem üretimi hem maliyeti doğrudan ve tüm işletmenin sistemini tamamen etkilediği için, kompresör seçimine özen göstermek önemlidir.

Hemen hemen bütün endüstriyel ortamlarda kompresör kullanımı mevcuttur. Yaygın halde kullanılan kompresörler havadaki gazın sıkıştırılıp, daha yüksek basınca getirilmesini sağlayan makinelerdir. Bu makineler motorludur ve pek çok çeşidiyle ihtiyaç gidermektedir. Hidrolik ihtiyaçların giderilmesine yönelik çalışan kompresörler, havanın depolanma işlemini gerçekleştirir. Motor tipi her nasıl olursa olsun, asıl amaç işe yarar gazların sıkıştırılıp, basınçlı gaz sunması olmaktadır. İşe yarar gazları atmosfer basıncının üzerine çıkması gibi, altına düşürmesini sağlayan kompresörler de mevcuttur. Yaygın kullanılan iki farklı kompresör tipi bulunmaktadır. Bunlar pistonlu ve vidalı kompresörlerdir. Kullanıldıkları bölgeye göre farklı varyasyonları ve büyüklükleri bulunmaktadır. Geleneksel kompresör türlerinden daha farklı, alternatif kompresörler, çalışma sistemleriyle, hem enerji hem de maddi açıdan daha ekonomik yapıya sahiptir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kompresör çeşitlerinin kullanımı da değişmiş durumdadır. Günümüzde endüstriyel alanda daha çok 'pozitif deplasmanlı kompresör' kullanımı vardır. Daha önce pistonlu kompresör kullanımı fazlayken, bu kompresörlerin hem gürültülü çalışması hem de yüksek hava debisi üretmesinden dolayı yerini farklı türlere bırakmıştır. Daha fazla verim alabilmek adına, 'vidalı kompresör' daha fazla tercih edilir olmuştur. Farklı kompresör çeşitleri olduğundan dolayı, kompresör fiyatları da bu nedenle değişiklik göstermektedir. Kompresör satın almak isteyen kişiler ya da firmalar, kullanılacak alanları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak seçim yapmalı ve fiyat karşılaştırmasını da buna göre yapmalıdır. Aynı zamanda mutlaka enerji maliyeti göz önünde bulundurulması gerekenlerin başında gelmektedir. İşletme verimliliği ve karlılık, kompresör seçiminde önemli bir etki oluşturmaktadır.

Kompresör bakımında türlü ölçümler ve testlerin yapılması gerekir. Kompresör arızasında, bu testler ve ölçümler yapılmalıdır ki; arızanın tam olarak nereden kaynaklandığı bu şekilde tespit edilmektedir.

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!
Kesgin’in avukatı davadan çekildi
Kesgin’in avukatı davadan çekildi