Reklam
Reklam

Türk S-400'lerine koronavirüs ayarı! Türkiye kararını açıkladı, ABD tehdit etti

Daha önce İngiliz haber ajansı Reuters'ın bir Türk yetkiliye dayandırarak duyurduğu haber, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından doğrulandı. Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya telekonferans yöntemiyle katılan Kalın, S-400 hava savunma sistemlerinin etkinleştirilmesinin yeni tip koronavirüs nedeniyle ötelendiğini ancak ileride planlandığı gibi aktive edileceğini açıkladı.

Türk S-400'lerine koronavirüs ayarı! Türkiye kararını açıkladı, ABD tehdit etti
Türk S-400'lerine koronavirüs ayarı! Türkiye kararını açıkladı, ABD tehdit etti Admin
Bu içerik 336 kez okundu.
Reklam


İngiliz haber ajansı Reuters, geçtiğimiz hafta görüştüğü bir Türk yetkilinin, ABD'nin yaptırım tehditlerine rağmen Türkiye'nin S-400'leri aktive etme planlarında değişiklik olmadığını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle, Ankara'nın bu aktive sürecini ötelediğini söylediğini bildirmişti.İBRAHİM KALIN: TÜRKİYE S-400'LERİ AKTİVE SÜRECİNİ ERTELEDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington merkezli Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya dün akşam telekonferans yöntemiyle katıldı. Görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki temel sorunları ele alan Kalın, sözü daha sonra Rus hava savunma sistemi S-400'lere getirdi. Sorunu yakından takip eden herkesin Türkiye'nin ciddiyetle ABD'den Patriot hava savunma sistemi almaya çalıştığını ancak bu talebin geri çevrildiğini anımsayacağını kaydeden Kalın, "Sonra Cumhurbaşkanımız bir alternatif aramaya başlayıp da Rus S-400 sistemlerine yönelince herkes blöf yaptığını sandı. Hayır, o hiçbir zaman blöf yapmaz, burada da blöf yapmadı" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Koronavirüs nedeniyle bir erteleme oldu ama (süreç) planlandığı gibi ilerleyecek" diyerek S-400 savunma sisteminin Nisan ayında aktive edilmeyeceğini kayda geçirmiş oldu. Ancak Kalın, bu ertelemenin ne kadarlık bir süre için düşünüldüğü konusunda ayrıntı vermedi.