Reklam
Reklam

Koronavirüste sigara ile ilgili çarpıcı gelişme

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en çok etkilediği ülkelerden İngiltere'de yapılan bir araştırmada, salgının yarattığı panik sonrası 300 binden fazla insanın sigarayı bırakabileceği belirtiliyor.

Koronavirüste sigara ile ilgili çarpıcı gelişme
Koronavirüste sigara ile ilgili çarpıcı gelişme Admin
Bu içerik 550 kez okundu.
Reklam


İngiltere'de Sigara ve Sağlık Eylemi (ASH) sivil toplum kuruluşu, yeni tip koronavirüs ile mücadele edilen dönemde çarpıcı bir ankete imza attı. Sigaranın virüse yakalanmada önemli bir faktör olduğu bilinirken, ankete 1004 kişi katıldı.

2,4 MİLYON KİŞİ SİGARAYI AZALTTI

Anket sonuçlarına göre; Birleşik Krallık genelinde Kovid-19 krizi sürecinde 300 binden fazla kişi sigarayı bırakabilir. 550 bin kişinin sigarayı bırakmayı denediği, 2,4 milyon kişinin kullanımını azalttığı belirtiliyor.

ANKETTE YER ALAN ÇARPICI RAKAMLAR

The Guardian'ın haberine göre; ASH'nin ışık tuttuğu verilerde, katılımcıların yüzde 2'si Kovid-19 endişesiyle sigarayı bıraktığını, yüzde 8'i zaten bırakmaya çalıştığını, yüzde 36'sı azalttığını ve yüzde 27'si de bırakmayı düşündüğünü söyledi.

"DAHA İYİ BİR ZAMAN OLAMAZ"

Anket sonuçlarının sevindirici olduğunu belirten ASH direktörü Dr. Nick Hopkinson, "Sigara bağışıklık sistemine zarar vererek enfeksiyonlarla mücadele etmeyi engelliyor. Elde edilen veriler sigara kullanımının Kovid-19'a yakalanmada faktör olduğunu gösteriyor. Sigarayı bırakmak kalp krizi gibi diğer sağlık sorunlarının da görülme riskini azaltıyor" dedi.

Halk Sağlığı Merkezleri Birliği direktörü Ruth Tennant ise, "Sigarayı bırakmak için çok sayıda sebep var ama salgın sürecinde olduğumuz için daha önemli bir zaman olamaz" ifadelerini kullandı.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!