Reklam
Reklam

Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin yoğun saldırıları sonrası darbeci Hafter'in sonu yaklaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Kremlin'e yakın Rus güvenlik şirketi Wagner'in Hafter'in yerine Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'yi piyasaya süreceği iddia edilmişti. Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ da konu ile alakalı bir paylaşım yaptı.

Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim
Rusya'dan Libya'da dengeleri değiştirecek hamle! Hafter'in yerine geçecek isim Admin
Bu içerik 779 kez okundu.
Reklam


Yıllardan beri Libya'da süren iç çatışmalar ve iktidar mücadelesinde, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile meşru hükümete verilen destek, dengeleri değiştirmişti. Türk İHA'ları, darbeci Hafter güçlerinin büyük kayıplar vermesine yol açmıştı. Libya'da son olaylar sonrası, yeniden Kaddafi seslerinin yükseldiği iddia edildi.

HAFTER'İN YERİNE KADDAFİ'NİN OĞLU

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, Libya'daki son gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede Hafter'in yerine geçecek ismi açıkladı. Coşkun Başbuğ, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Katil Hafter'in son kullanma tarihinin dolmasına günler kaldı. Bu yaratıktan umudu kesen başta Rusya olmak üzere terör seviciler uzun süredir yakında çok konuşacağımız bir isimle temas halindeler. O isim Kaddafinin oğlu Seyfülislam Kaddafi Askeri olmadı birde siyasi deneyelim" dedi.

RUSYA'NIN HAREKETE GEÇTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde, Kremlin’e yakın Rus güvenlik şirketi Wagner grubunun, Kaddafinin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile ülkenin başına yeniden geçmesi için görüştüğü ve Hafter'e siyasi danışmanlık yaptığı öne sürülmüştü.

Seyfülislam Kaddafi ile görüşmelere katılan Rusların notlarına göre Kaddafi, "Hafter saflarındaki savaşçıların yüzde sekseninin kendi taraftarı olduğunu ve Hafter’in başkenti ele geçirmesi durumunda kendi tarafına geçeceğini" belirtilmişti.

Bloomberg'in ulaştığı son görüşmenin notlarında, Seyfülislam'ın bir sonraki toplantılarında Ruslara kendisine sadık komutanların listesini sunacağı ve Ruslara ait "Sudan'daki şirketten bu komutanlara destek yönlendirilmesi" bilgileri yer almıştı.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!