Reklam
Reklam

3D Yazıcı ile Dental Parça Üretimi

3D Yazıcı ile Dental Parça Üretimi

3D Yazıcı ile Dental Parça Üretimi
3D Yazıcı ile Dental Parça Üretimi reklam
Bu içerik 1151 kez okundu.
Reklam

 

Sağlık sektöründe 3D yazıcılardan inanılmaz bir şekilde yararlanılıyor. Özellikle de dişçilik sektörü için 3 boyutlu baskı ciddi anlamda bulunmaz bir nimet. Şu anda diş protezi, implantı ve çeşitli tıbbi aletler 3D yazıcı kullanılarak üretilebiliyor. Yakın zamanda doku benzeri yapıların da üretimine başlanacak. 3D yazıcı ile dental parça üretimi etkisi son derece önemlidir. Dişçilikte parça kullanımına fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. 3 boyutlu yazıcılarla parça imalatı yapmak hem çok kolay hem de oldukça uygun maliyetli olduğu için bu sektörde kullanımı ekstra yaygındır.

 

Artık dişçilik sektöründe çalışan kişiler kendileri dahi tarama ve CAD tasarımı yapıp modeller üretebilmektedir. Özellikle de Prusa tarafından üretilen kullanımı kolay makineler amatörlerin dahi kullanımına olanak tanımaktadır. Daha hızlı prototip üretimi, daha doğru hizalanmış parçalar, implantlar, dolgular, ortodontik cihazlar 3D baskı ile üretilebilmektedir. Bu teknolojiden yararlanmak için her gün çok daha fazla sayıda diş kliniği bu yöntemi uygulamaya başlamaktadır.

 

Dişçilik Sektöründe 3 Boyutlu Yazıcı Ne İşe Yarar?

Eklemeli üretim kolaylığı, bütün sektörler için ürün elde etme noktasında harika bir çözüm sunar. Ancak özellikle sağlık sektöründe protez gibi ürünlerin üretilmesine olanak tanıdığı için çok daha kullanışlıdır. Sağlık sektöründe bazı çözümlerin hasta bazında sunulması gerekir. Dolayısı ile basma kalıp üretilmiş ürünler kullanılamaz. Kişiye özel tasarım ve üretim geleneksel yöntemler için hem son derece maliyetli, hem de yavaştır. Bazen kişilerin sağlık durumu bunu beklemeye elvermez.

 

Diğer bir yandan 3d yazıcı baskı süresi ile ön plana çıkmaktadır. Bu cihazları kullanarak tamamen hastaya uyum sağlayacak çözümler üretilebilir. İmplant ya da protez hastanın anatomik yapısıyla birebir uyumlu olmak zorundadır. Ayrıca diş tasarımında da uyum önemlidir. Yazıcılar sayesinde hastanın ağız, çene ve diş bölgesinin ölçüsü tam olarak alınır; bilgiler dijital ortama aktarılır ve ölçülere uygun modeller üretilir.

 

Metatechtr tarafından sunulan cihazlar kliniklerde diş hekimlerinin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yönüyle de yenilikçi diş hekimleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kişi bazında kişiselleştirilmiş ürünler üretmeyi kolay bir hale getirir. Dahası zamandan tasarruf sağlayan ve bütçe dostu bir yöntemdir. Hasta ile model arasında herhangi bir uyumsuzluk olması durumunda dijital modelde ufak bir değişiklik yapmak yeterlidir. Geleneksel üretim metotlarında olduğu gibi tüm süreci en başından tekrarlamayı gerektirmez.

 

3D Baskı Teknolojisi ile Dental Parça Üretimi

3d yazıcı baskı kalitesi sayesinde herhangi bir diş hekimi gerekli ekipmanları ya da malzemeleri kolay bir şekilde üretebilir. İleri derecede teknoloji ile geliştirilmiş Prusa yazıcılar diş hekimlerinin, protez uzmanlarının ve ortodontistlerin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

 

Özellikle de dental implant üretiminde 3D baskı önemli bir yere sahiptir. Eksik dişlerin yerini doldurabilecek modeller tasarlamak mümkün olduğu gibi, geleneksel yöntemlere kıyasla daha doğru ve hızlı üretim sağlanır. Ayrıca bu, çok daha ekonomik ve kolay bir yöntemdir. Kullanılan malzeme kalitesi daha kaliteli olduğu için hastanın uzun süre kullanımına olanak tanır. Sonuç olarak 3D yazıcı ile dental parça üretimi parlak bir geleceğe sahiptir.

 

Protezlerin de 3 boyutlu yazıcılarla basılması mümkündür. Protezin hastanın dişlerine tam olarak oturması için biyouyumlu olması gerekir. 3D yazıcıda buna uygun malzeme seçimi yapılıp gerekli kriterleri taşıyan nitelikte model üretilebilir. Klinik testleri yapılan 3D protezlerin gelecekte yaygın olarak kullanılması beklenmektedir. Dişçilik sektörü, 3 boyutlu baskının en yaygın kullanıldığı alanlardan biridir. Hem hastanın dişlerini taramak hem de uygun ürünü modellemek 3d yazıcı ile yapılanlar sayesinde son derece pratiktir. Sürecin tamamı başlı başına zamandan tasarruf sağlar. Bir hata olması durumunda da yalnızca yeniden baskı yoluyla sorun giderilebilir.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!