Reklam
Reklam

Tüketiciye sunulan zeytin çeşitleri

Tüketiciye sunulan zeytin çeşitleri

Tüketiciye sunulan zeytin çeşitleri
Tüketiciye sunulan zeytin çeşitleri reklam
Bu içerik 338 kez okundu.
Reklam

Zeytin çeşitleri

İnsanoğlu için bereketin bolluğun barışın sembolü olacak kadar değerli olan zeytin ağacı ve meyvesi zeytin, binlerce yıldır en önemli besinlerden biri olarak tüketiliyor. Üretiliş yöntemlerinde de tamamen doğal ve katkısız bir sürece sahip olan zeytin, besin değerleri ve organik olmasıyla da değerli bir besindir. Bu eşsiz besinin ülkemizde yetişen birçok türü bulunur. Yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösteren zeytinlerin, yağ oranı, çekirdek boyutu, dolgun etli olması gibi yapısal özellikleri değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler aynı zamanda fermantasyon sürecinin yönteminin de değişmesine neden olur. Bu durum elbette lezzet farkı olarak yansır. En çok bilinen zeytin çeşitleri, türleri arasında Edremit ya da Ayvalık, Gemlik, Memecik, Domat, Eşek, Çekişte, Erkence, Patos, Halhalı, Çelebi zeytini bulunur. Ülkemizin hemen her bölgesinde zeytin ağacı yetişir. Bununla birlikte, Marmara Bölgesi başta olmak üzere, Ege Bölgesi’ nde yetişen zeytinler, zeytinyağı yapımında ya da sofralık olarak kullanılır. Bunun nedenleri arasında, yüksek yağ oranına sahip olmaları, bazı türlerin iri çekirdekli ve iri etli, bazı türlerin küçük çekirdekli ve iri etli olmaları, besin değerleri gibi kıstaslar bulunur.  Zeytin çeşitleri arasında en çok bilinenler Edremit ve Gemlik zeytinleridir.

Zeytin yapımı

Zeytin çeşitleri, farklı yapısal özelliklere sahiptir. Buna göre fermantasyon süreçleri de birbirlerinden farklılıklar gösterir. Yöntemler itibariyle de isimlendirilen zeytinler, lezzet ve tüketim açısından değişik lezzetler oluştururlar. Bu yöntemler arasında çizik, kırma, domat, salamura, kalamata, sele en çok bilinenler arasında yer alır. Bu yöntemler zeytinlerin sert olması, iri olması, küçük ya da büyük çekirdekli olması gibi yapısal özelliklerle birlikte siyah ya da yeşil olmaları dikkate alınarak uygulanan yöntemlerdir. Zeytinlerin yapım süreçleri 15 gün ile 9-10 ay arasında değişen sürelerde gerçekleşir. Bu süreler boyunca, zeytin meyvesi içerisinde bulunan acılığın yok edilmesi ve tuz oranının dengelenmesini hedefleyen farklı yöntemler uygulanır. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen zeytinin lezzet bütünlüğü ana kıstastır. Tüm fermantasyon ve aroma kazandırma yöntemlerinde kaya tuzu, sirke, limon, hardal ve su gibi tamamen organik malzemeler kullanılır. Bu özelliğiyle zeytin en sağlıklı besinlerden biri olarak sofralarımızda yer alır.

Tüketiciye sunulan zeytin çeşitleri

Zeytin çeşitleri, tüketicilerin kullanım alışkanlıklarının yanı sıra, damak zevklerine göre sürekli artış gösteriyor. Yeşil ve Siyah olmak üzere iki ana grupta sunulan zeytin türleri, yoğun şekilde ilgi görüyor. Bunlar arasında Siyah yağlı salamura, az tuzlu salamura, sofralık zeytin, az yağlı sofralık zeytin, sele zeytini, kalamata, gemlik türleri bulunuyor. Yeşil zeytin ise domat, kokteyl, çizik, biberli kokteyl, dilimli gibi çeşitli türlerde tüketiciye sunulur. Farklı bölge zeytinlerinin tümünden bu çeşitlerin üretimi için mahsul alımı gerçekleştirilebilir ya da doğrudan sadece bir bölgenin zeytininden elde edilebilir. Birçok bölgenin zeytininden siyah sofralık zeytin yapılıyor ve tüketiliyor olsa da, ülkemizde siyah sofralık zeytin olarak en çok beğenilen ve aranılan zeytin türü Gemlik zeytinidir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!