Reklam
Reklam

Döviz Kuru Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Döviz Kuru Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Döviz Kuru Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Döviz Kuru Nedir, Çeşitleri Nelerdir? reklam
Bu içerik 412 kez okundu.
Reklam

 

Türk Lirası para biriminin yabancı para birimi karşısındaki değerini dile getiren döviz kuru hakkında ayrıntıları sıraladık.

Döviz kurları, basit bir dille yabancı ülkelerin paraları olarak tanımlayabiliriz. Döviz kuru, herhangi bir ülkenin para biriminin diğer bir ülke para birimi cinsinden fiyatı olarak adlandırılıyor.

Kur işlemleri, alış satış kuru olarak 2 şekilde gerçekleşiyor. Alış kuru, dövizin ya da naktin alışı sırasında kullanılan fiyat. Bu demek oluyor ki, döviz bürosu veya bankalardan TL karşılığında döviz alındığından itibaren meydana gelen işleme denilmektedir. Satış kuru ise, dövizin veya naktin satışında kullanılan fiyatı göstermektedir.

Ülkemizde kurlar 3 başlık altında incelenmektedir. Merkez Bankası, bankalar ve finans(Özel) kurumları, serbest piyasa kurları. Türkiye Merkez Bankası kurlara üç farklı biçimde temaslarda bulunuyor:

1- EPDK(Esnek Piyasa Döviz Kuru): Merkez Bankasının piyasaya müdahale etmeden önce kurun serbest bir şekilde dalgalanmasına müsaade ettiği sistem.

2- SKS(Sabit Kur Sistemi): Merkez Bankası dövize müdahalede bulunarak kuru sabit bir dengeye getirdiği sistem.

3- DKS(Denetimli Kur Sistemi): Merkez Bankası’nın kur dalgalanmalarını kontrol altına almayı amaçladığı sistem.

 

Dövizi Nasıl Kullanmalıyız?

Yatırım denince pek çok kişinin aklına döviz almak geliyor ama geliriniz döviz değil ise, dövize yatırım yapmak riskli olabilir. Yurtdışına çıkma, yurt dışında eğitim, tatil, döviz ile harcama hedefiniz var ise o ülkenin parasını biriktirebilirsiniz.

Döviz kurlarında geliriniz olmazsa, dolar borcunuz veya harcamanız yoksa, paranızı dövize dönüştürmeden önce iyi düşünmelisiniz, çünkü dövizin gidişatını etkileyen fazlaca etken var. Uzmanlar bile hepsini kestiremiyebiliyor. Birden fazla yatırım aracı daha bulunduğunu hatırlayıp iyi araştırmalısınız.

Parayı tek bir yatırım yerde tutmaktansa, birden fazla vadelere veya risklere göre bir sepet oluşturmalısınız. Yatırım kararını vermeden önce iyice tarayın, bilgi edinin ve bir uzmana danışın.

 

Kaynak  : https://sondakikafinans.com/doviz/?c=usd

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!