İş Kazası

İş Kazası

İş Kazası
İş Kazası reklam
Bu içerik 598 kez okundu.
Reklam

 

İş kazası; sigortalının işyerinde bulunduğu zamanlarda, işverence görevli olarak işyeri dışına gönderildiği zamanlarda, işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelen olaylarda, çalışma saatlerinde kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda ve işverence sağlanan taşıtla işin yapıldığı yere gidiş geliş sırasında meydana gelen ve sigortalının bedenen veya ruhen zarar görmesine neden olan olaylardır. Sigortalının uğradığı zarar hemen meydana gelebileceği gibi meydana gelen olaydan ileri bir tarihte de ortaya çıkabilir. Bu durum olayın iş kazası niteliğini etkilememektedir.

İşveren, meydana gelen iş kazasını derhal kolluk kuvvetlerine bildirmekle yükümlüdür. Ayrıca kaza tarihinden sonraki üç gün içinde de durumu Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Eğer ki iş kazası işverenin kontrolünün olmadığı yerde meydana gelmişse bildirim yükümlülükleri işverenin kazayı öğrendiği anda başlamaktadır.

Meydana gelen olayın iş kazası niteliğinde olup olmadığının tespiti için Kurum memur vasıtasıyla, Bakanlık ise müfettiş vasıtasıyla soruşturma yapabilir.

İş hayatının en önemli konularından birini oluşturan iş kazası hakkında daha fazla detayı https://www.besler.av.tr/is-kazasi-tanimi-nasil-yapilir-is-kazasi-nedir/ adresinde bulabilir ve yine aynı bağlantı ile iş kazası konusunda tecrübeleri ile kendini kanıtlamış uzman avukatlarımızla görüşebilirsiniz.

İş kazası geçiren sigortalı ve hak sahipleri durumun özelliklerine göre birçok hak talep edebilir. Sigortalının Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndan doğan haklardan başlıcaları; geçici iş göremezlik ödeneği bağlanması ve sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasıdır. Eğer ki iş kazası olarak nitelendirilen olayda sigortalı yaşamını yitirmişse, hak sahipleri; kendilerine gelir bağlanmasını, cenaze ödeneği verilmesini ve gelir bağlanmış olan kız çocukları ise evlenme ödeneği verilmesini talep edebilir.

Sigortalı ve hak sahiplerinin, iş kazası nedeniyle Borçlar Kanunu’ndan doğan maddi ve manevi tazminat talep etme haklarıda bulunmaktadır. Sigortalının, meydana gelen iş kazasında veya bu iş kazasından kaynaklı ileri bir tarihte vefat etmesi durumunda, hak sahipleri; cenaze giderlerini, ölen kişinin desteğinden yoksun kaldıkları için uğradıkları zararları ve ölüm meydana gelene kadar yapılan tedavi masrafları ile bu sırada çalışma gücünün azalmasından ya da tamamen yitirilmesinden doğan zararları talep edebilirler. Sigortalı iş kazası nedeniyle bedensel zarara uğramış ise, sigortalı; tedavi için yapılan giderleri, tedavi süresince yaşadığı kazanç kaybını, bedensel zarar çalışma gücünün azalmasına ya da tamamen yitirilmesine neden olmuşsa bundan dolayı uğradığı zararı ve bedensel zararın ekonomik geleceğini sarsmasından dolayı uğradığı zararı maddi tazminat olarak talep edebilir. Ayrıca sigortalının ya da sigortalının ölmesi durumunda yakınlarının manevi tazminat talep etme hakları da bulunmaktadır. İş kazası nedeniyle talep edilebilecek kalemler ile bu kalemlerin tutarlarının tespiti alanında uzmanlık isteyen meşakkatli bir işlemdir. BESLER.AV.TR adresini ziyaret ederek iş kazası ile ilgili merak edilen sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı