Adıyaman Tütünü Kalitesi

Sigara fiyatlarının gün geçtikçe arttığı bu dönemde sigara tiryakileri yavaş yavaş tütün tüketmeye başladı.

Adıyaman Tütünü Kalitesi
Adıyaman Tütünü Kalitesi Tanitimweb
Bu içerik 758 kez okundu.
Reklam

Sigara fiyatlarının gün geçtikçe arttığı bu dönemde sigara tiryakileri yavaş yavaş tütün tüketmeye başladı. Hal böyle olunca da insanların aklına bir yer geliyor o da Adıyaman. Adıyaman ilimiz tütünüyle oldukça meşhurdur. Zaten sigara fiyatları yükselmeden önce de Adıyaman tütününe olan talep fazlayken fiyatların yükselmesiyle birlikte bu talep gittikçe artmaya başladı.

Adıyaman tütünü kaba olmayan yapısı, koyu sarı rengi, düşük toz oranı, bal gibi kokusuyla diğer tütünlerden kendini ayırmaktadır. Zaten Adıyaman tütününü deneyen ve kalitelisini bulan bir kişi diğer tütünleri kolay kolay tüketemez. Adıyaman tütünlerini hemen her yerde bulmak mümkündür. Büyük şehirlerden küçük bölgelere Adıyaman tütününün dağıtımı yapılmaktadır.

 

En Sevilen Tütün Türlerinden Olan Çelikhan Tütünü

Adıyaman tütünleri de kendi içinde belli başlı gruplara ayrılmaktadır. Bu tütünlerden en çok bilineni de Çelikhan tütünüdür. Bu tütün Çelikhan ilçesinde üretilir ve hiçbir şekilde boğaz yakmamasıyla bilinir. Genellikle insanların Adıyaman tütününü tercih ederken Çelikhan tütününü tercih ettiği görülmektedir. Zaten Çelikhan tütünü de 2002 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patentini almıştır.

Genellikle Arap kâğıdı sarılarak içilen bu tütün türü birçok tütüne göre kötü bir tat bırakmamasıyla öne çıkmaktadır. Bu sebeple Çelikhan tütününü tüketmeye başlayan bir kişi kolay kolay diğer tütünleri tüketemeyecektir. Talep olarak da Adıyaman tütünleri tarafından en sık tercih edilen tütün türleri arasında zirvede yer almaktadır.

 

Tütün Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tütünü fazlaca alıp stoklayan kişiler genellikle tütünün kuruduğundan şikayetçi olurlar. Fakat kuruyan bir tütünü nemlendirmek oldukça basittir bu tütünlerin içine birkaç ağaç yaprağı ya da dilimlenmiş birkaç parça meyve atıldığı vakit tütün kendiliğinden nemlenecektir. Kuru tütünlerin tüketilmemesi gerekir çünkü boğazı yakıp içimi zorlaştıracaktır.

Hakiki Adıyaman ve Çelikhan tütününü tercih etmek isteyenler bazı özelliklerine dikkat etmelidir. Bu tütünler oldukça kaliteli fakat bazı kişiler Adıyaman tütününün yerine başka tütünler satabilir. Eğer tütünü tüketen kişinin ağzında kötü bir tat bırakmıyor ve tatlı sert kıvamındaysa bu büyük ihtimalle Adıyaman tütünüdür. Renginin de altın sarısı ya da kızıla çalması gerekmektedir.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı