Reklam
Reklam

Tüplü Meyve Fidanları Sertifikalı mıdır?

Tüplü Meyve Fidanları Sertifikalı mıdır?

Tüplü Meyve Fidanları Sertifikalı mıdır?
Tüplü Meyve Fidanları Sertifikalı mıdır? reklam
Bu içerik 957 kez okundu.
Reklam

 

Açık fidanlardan farklı olarak 12 ay boyunca dikimi yapılabilen tüplü fidanlar son dönemlerde oldukça rağbet gören fidan türüdür. Meyve fidanı fiyatları ve tüplü fidan fiyatları ile birlikte sertifika konusu da bu alanda merak edilen konulardandır.

Açık ve tüplü fidanlarda sertifika Tarım Bakanlığı tarafından üreticiye belirli şartları sağladığı takdirde verilmektedir. Bu şekilde üretilen fidanların kayıtlarının olması ve güvenilirliği daha çok tercih edilen bir alternatif olmasını sağlamaktadır. Sertifikalı fidanlar gerekli tüm şartları sağlayan ve bu sertifikayı almaya hak kazanmış kaliteli ve hastalıksız fidanlardır. Üretici pozisyonunda olan kişi ve kurumların depoları bakanlıkça belirli dönemlerde kontrol edilmektedir. Bu denetimlerde satışa hazır olan fidanların kontrolü sağlanarak, sertifikalı olması gereken fidanların sertifikasız ve bildirimsiz olduğu tespit edilirse üreticiye cezai işlem uygulanmaktadır. Tüplü meyve fidanları sertifikalı mıdır sorusu doğrultusunda bakanlığın bu alanda çalışmalarının da yoğun olduğu belirtilebilir.

  

 

Tüplü Meyve Fidanı Nedir?

Tüplü fidan yani bir diğer adı ile torbalı fidan olarak bahsedilen fidan çeşidinde kökler toprak içerisinde ve poşetlenmiş olarak muhafaza edilmektedir. Tüplü fidanlar siyah poşetli olarak bilinmektedir. Açık fidanda ki gibi köklerin ortada olması ve görülmesi durumu tüplü fidanda yoktur. Tüplü fidan fiyatları bahsetmiş olduğumuz bu özelliklerden dolayı açık fidandan farklıdır.

Açık fidanların sadece senenin belirli dönemlerinde özellikle Kasım ve Mart ayları arasında dikilebiliyor olmasından dolayı, tüm sene dikimi yapılabilen tüplü fidanlar bu açıdan daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca tüplü fidanların köklerinin toprak içerisinde yer alması da büyük bir avantajdır. Nakliyesi daha kolay olmakta, nakliye işlemi esnasında zarar görme ihtimali oldukça azalmaktadır.

 

 

Tüplü Fidan ve Açık Fidan Arasındaki Farklar

Fidan satın al alacak olan kişiler tüplü fidan ile açık fidan arasında kalmaktadırlar. Bu durumda fidanı dikecekleri dönem de oldukça önem taşımaktadır. Kış aylarında açık fidan ile birlikte tüplü fidan da tercih edilebilir. Ama diğer dönemlerde açık fidan kullanıma uygun olmayacaktır. Bu nedenle tüplü fidan tercih edilmelidir.

Tüplü fidan alınırken açık fidan ile arasındaki boy farkı alacak olan kişilerin kafasını karıştırabilmektedir. Çünkü açık fidanların boyları tüplü fidanlara göre daha uzun olabilmektedir. Ancak bunun sebebi tüplü fidanın köklerinin kapalı olması ve toprakta olmasından dolayı görünmüyor olmasıdır. Ayrıca tüplü fidanlar dikildikten sonra kısa süre içerisinde açık fidanlar ile aynı boya ulaşmakta hatta açık fidanın boyunu geçebilmektedir. Açık fidanlar toprak ile buluştuktan sonra tepe kısmından budama işleme yapılmaktadır yani boyları ilk görüntüsüne kıyasla oldukça kısalmaktadır. Tüplü fidanlarda bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Tüplü fidan fiyatları bu sebeple farklılık göstermektedir.

 

Tüplü Fidan Dikimi

Tüplü fidanın içerisinde bulunduğu poşetini keserek dikkatli bir şekilde ayırınız. Köklerine zarar vermemeye dikkat ediniz. Toprak dışına çıkan fazla kökleri temizleyiniz. Bir makas yardımıyla diğer noktalarına zarar vermeden nazikçe kesebilirsiniz. Bu esnada fidanınızı dikeceğiniz çukuru da hazırlamış olmanız gerekmektedir. Dik ve fidanınızın sığabileceği genişlikte bir çukur olmasına dikkat ediniz. Fidanınızı dik bir şekilde toprağa yerleştiriniz ve aşı kısmının toprağın altında kalmamasına özen gösteriniz. Fidanınızı açtığınız alana yerleştirdikten sonra yanlarına ve üzerine ilave toprak ekleyerek hafifçe bastırarak kökleri tamamen kapatıp fidanınızı toprağa sabitleyin. Köklerin hava almadığından emin olunuz. Tüplü fidan fiyatları bu şekilde dikimi gerçekleştirilir. Dikim işleminden sonra can suyunu vermeyi unutmayınız. Bitkinizi sulama önerileri doğrultusunda düzenli olarak sulayınız. Fidanınızın köklerinin daha çabuk toprağa tutunabilmesi ve daha sağlam olabilmesi açısından çubuk veya kazıklarla toprağa sabitleyebilirsiniz.

fidancılar

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!