Reklam
Reklam

Ceviz Yetiştiriciliği İçin İdeal Toprak Nasıl Olmalı?

Ceviz Yetiştiriciliği İçin İdeal Toprak Nasıl Olmalı?

Ceviz Yetiştiriciliği İçin İdeal Toprak Nasıl Olmalı?
Ceviz Yetiştiriciliği İçin İdeal Toprak Nasıl Olmalı? reklam
Bu içerik 802 kez okundu.
Reklam

 

 

Diyelim ki bir araziye sahipsiniz. Bu arazi üzerinde ceviz bahçesi kurma hayalleriniz var. Bunun  için bir yerden başlamak istediniz ve toprak analizi yaptırdınız. Ancak toprak analizi raporunda bazı değerler kafanızı karıştırdı. Tam bu noktada yardıma ihtiyaç duyuyorsunuz. O halde gelin toprak analizini limit değerler üzerinden yorumlayalım ve hangi parametrelerin hangi sonuçlarda ceviz yetiştirmeye uygun olup olmadığına göz atalım.

 

Toprak Çeşidi

 

Toprak analizi konusunda bazı değerler, ceviz ağacı için idealdir. Sayılar üzerinden değil de betimleyerek ifade edersek:

 

  • Ceviz ağacı killi toprağı sevmemektedir. Aynı zamanda orta-ince tekstürlü toprakta da daha verimli sonuçlar alınacaktır.
  • Ceviz ağacı organik maddeler açısından zengin bir toprak ister. Canlılığın az olduğu topraklarda beslenmesi ve büyümesi yavaş olabilir.
  • Ceviz ağacı, kök derinliğini sınırlamayan toprakları sever. Eğer taşlı ve kum birikintisine sahip bir toprağınız varsa, kök derinliğini kısıtlaması muhtemeldir. Ancak kesin değildir.
  • Ceviz ağacı, içerisinde zararlı bakterilerin bol olduğu toprakları sevemez. Fungus ve benzeri toprak bakterilerinden arındırılmış bir toprak her zaman daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

 

İdeal Toprak Değerleri

 

Silt, kum, kil, Ph, organik madde, azot, fosfor, kireç, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve buna benzer birçok element, toprağın içerisinde yer almaktadır. Tıpkı insanda bulunan değerlerin normalin dışına çıktığında sorunlar olduğu gibi, ağaçlarda da bu durum yaşanabilir. İdeal değerlere sahip olmayan bir toprak yapısı içerisinde cevizin belirli sorunlarla mücadele etmesi gerekebilir.

 

Organik madde değerleriyle başlayalım. Bu değerin kabul edilebilir seviyesi %2 ile %6 arasıdır. Diyelim ki analiz sonrası 2,1 değeri çıktı. Bu durumda orta-düşük değer olarak kabul edebiliriz. Bu noktada hümik asit ya da yanmış hayvan gübresi takviyesi ile değerler yükseltilebilir. Ph değeri ise 6,30 ile 7,30 arasıdır. Toprağın olabildiğince nötr değerlere sahip olması iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

Element gübre çeşitleri olarak; demir, çinko, bakır, mangan, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bor ve buna benzer elementlerin değerleri üzerinden yorum yapılabilir. Bu elementler, toprağın içerisinde kilogram başına belirli bir seviyede bulunmalıdır. Eğer limit değerin altında ya da üzerinde değerler bulunuyorsa bu durumda önlem almak gerekebilir. Örneğin demir ve bakır elementi az diyelim. Bu durumda yaprak gübresi takviyesi yapılabilir. Ek olarak diğer elementlerin eksikliğinde yine takviyelerle durum düzeltilebilir.

 

Toprak Uygunsa Ne Yapılmalı?

 

Eğer değerlerde herhangi bir sorun yoksa bu toprak yapısının ceviz yetiştiriciliği için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sadece toprakla biten bir iş değildir ceviz yetiştiriciliği. Bu nedenle diğer husulara da göz atmalı, zamanında sulama ve gübreleme yapmalısınız. Donlardan kurtulmak için budamayı vaktinde gerçekleştirmeli ve diğer ilaç desteklerini aksatmamalısınız.

 

Ph değeri, toprak açısından oldukça önemlidir. Eğer toprakta demir, fosfor, çinko ve bor eksikliği varsa, muhtemelen pH değeri yüksek olabilir. Bu durumda asidik gübreler kullanarak nötr seviyeye ulaşabilirsiniz.

 

Cevizde toprak analizi, ceviz dikimi işleminden önce gerçekleştirilmelidir. Eğer toprak analizi yapılmazsa işiniz şansa kalabilir. Zira uygun toprak değerlerini tespit edebilmenin tek yolu toprak analizinden geçmektedir.

 

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Ceviz yetiştiriciliği konusunda toprak analizi kadar takvime uymak da önemlidir. Örneğin zamanında budama yapılmayan cevizler, sonbaharın ilk donlarına karşı hazırlıksız yakalanabilir. Yeteri kadar gelişmeyen sürgünler, sonbahar ve ilkbahar donlarından en çok hasar gören sürgünler arasındadır.

 

Toprak analizi kadar iklim analizi de önemli bir husustur. Cevizin ne zaman dikileceği, hangi iklim türüne göre ceviz türü seçileceği ve don olaylarına karşı alınması gereken önlemler, ceviz ağacının verimi konusunda belirleyici etmenler arasındadır. Cevizler, ilkbahar donlarından etkilenmemek adına ilkbahar sonlarına doğru dikilmelidir. Ek olarak karasal iklim türlerinde, don olaylarına karşı dayanıklı ceviz türleri tercih edilmelidir. Chandler ve Fernor gibi ceviz türleri, don olaylarına karşı dayanıklılığıyla bilinen aşılı ceviz fidanı türleri arasındadır.

 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum da tozlaşma meselesidir. Eğer ceviz ağaçlarından elde edilecek verimin artırılması amaçlanıyorsa, mutlaka belirli aralıklarla ana türün arasına tozlayıcı türler dikilmelidir. Bu sayede cevizde tozlaşma oranı artacak ve çiçek dökülmelerinin önüne geçilecektir. Tüm bu önlemler sayesinde cevizden elde edilecek verim artacaktır. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
İmamlar AKP’li belediyeden özel plaj günü istedi
Trabzon uyarıldı!
Trabzon uyarıldı!