Ankara’da Boşanma Avukatı ve Görevleri

Ankara’da Boşanma Avukatı ve Görevleri

Ankara’da Boşanma Avukatı ve Görevleri
Ankara’da Boşanma Avukatı ve Görevleri reklam
Bu içerik 487 kez okundu.
Reklam

 

 

Boşanma süreçleri, Türk Medeni Kanunu'na göre bakıldığında zina, hayata kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme ya da evlilikte beraberlik temelin sarsılması gibi konular yer alır. Buna göre bu sebeplerden yola çıkarak anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma davaları genel olarak boşanma sebepleri olarak bilinir.

 

Boşanma davası açmak istemeniz halinde başvuracağınız adres, ikamet ettiğiniz yerin Aile Mahkemesi olur. Eğer Aile Mahkemesi, ikamet ettiğiniz bölgede bulunmuyorsa bu durumda Aile Mahkemesi sıfatı taşıyan Asliye Hukuk Mahkemelerine giderek dava açılması gerekir. Boşanma davasını açmak için dilekçe gereklidir. Dilekçe ile birlikte kanıt niteliği taşıyan evrakların mahkeme bürosuna gönderilmesi ve burada harç, masraflarla birlikte davayı açan kişi tarafından ödenmesi gerekir. Bu şekilde boşanma davası açılmış olur.

 

Boşanma Süreci Nasıl Olur?

 

Türk Medeni Kanunu'na göre eğer boşanmak isteyen çift varsa, hâkim kararı ile bu durum mümkün hale getirilmektedir. Aile mahkemesinin vereceği kararlar neticesinde kesinleşen ve mahkeme nüfus müdürlüğüne gönderilerek nüfus kayıtlarının düzenlenmesi süreçlerinin olduğu boşanma süreci işlenir. Boşanma avukatı Ankara da bulmak istediğinizde yararlanacağınız pek çok kaynak bulunmasıyla birlikte Baran Delil Avukatlık Bürosuna başvurarak bilgi ve destek alabilirsiniz.

 

Boşanmak isteyen kişiler, anlaşalı ya da çekişmeli boşanma davaları olmak üzere 2 konu üzerine avukatlarıyla konuşurlar. Boşanma şartları da bu durumda dava çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Boşanma nedenleri yasada belirtilen şekilde usulüne uygun olması gerekir. En az birine dayanması ve boşanma sebebinin de hem açık hem de net şekilde belirtilmesi, nedenleri neler ise bunların ispat edilmesi istenir. Bu şekilde boşanma süreci usulüne uygun şekilde hem takip edilir hem de koşullar sağlanmasıyla hâkim tarafından karar verilir.

 

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

 

Boşanma davası açarken bazı evraklar istenir. Bunlardan ilk başta istenen şey, boşanma sebeplerinizin içerisinde olduğu bir dilekçedir. Bu dilekçenin hazırlanması, nüfus cüzdanını eklemeniz ve delil listelerinizi sunmanızla beraber dava açmak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Buna göre tarafların gerekli evrakları mahkeme tarafından talep edilmesi halinde de belirlenen süreler içerisinde delilleri sunmaları, somut hale getirmeleri gereklidir. Bu tip durumlarda davacı ya da davalı taraf, istenen belgeleri somut hale getirmediklerinde davaların yıllarca uzaması gibi süreçler oluşmaktadır. Buna göre boşanma avukatı önemli bir durum olmaktadır. Günümüz şartları içerisinde boşanma avukatı ile birlikte süreçlerinizin takibinden ziyade, doğru bir dilekçe yazımı ve benzer şekilde süreçlerin doğru yönlendirilmesi konuları da önemlidir.

 

Son derece basit bir gibi gözüken ancak en ufak bir delilin getirilmemesi, mahkemeye sunulmaması durumlarında da yıllarca uzayacak şekilde bir süreç işlenmesi noktası önemlidir. Bu nedenle boşanma davası ile ilgili olarak gerekli evraklar istendiğinde bir boşanma avukatı ile birlikte hızlıca bu belgeleri temin etmek mümkündür. Böylelikle tek celsede ya da birkaç celsede bitebilecek bir şeyin aylarca, yıllarca sürmesine izin vermemiş olmak da mümkün olacaktır.

 

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı