Ayhan ÜN Edebiyata Farklı Bir Bakış Kazandırdı

Ayhan ÜN: “Görsel, işitsel ve yazınsal sanat birbirlerini besleyen dallardır. Özgürlük ve gelişim bunlarla haşır neşir olmaktan geçer.”

Ayhan ÜN Edebiyata Farklı Bir Bakış Kazandırdı
Ayhan ÜN Edebiyata Farklı Bir Bakış Kazandırdı Tanitimweb
Bu içerik 506 kez okundu.
Reklam

Ayhan ÜN: “Görsel, işitsel ve yazınsal sanat birbirlerini besleyen dallardır. Özgürlük ve gelişim bunlarla haşır neşir olmaktan geçer.”

Yazının bulunmasından günümüze kadar, edebi eserler kendi dönemlerinde ve gelecek için ışık tutması bakımından oldukça önemlidir. Arkeolojik çalışmalarda bulunan kaya üzerine yazılardan dahi, o dönemin demografik yapısının oluşturulması açısından oldukça önemlidir. Her sembol ya da hayvan figürleri, o dönemde nelerin güç kabul edildiğinin ve toplumun nasıl bir inanç yapısına sahip olduğunu bizlere gösteriyor.

Bugün tarihte yaşananların romana dönüşmesi Ayhan ÜN gibi Türkiye'nin önemli yazarları sayesinde oluyor. Özellikle fantastik gibi gelen romanlarda, karakterin derinlerine indikçe, aslında zamanında yapmış olduğu başkaldırıları görebiliyoruz. Haliyle zaman değişiyor olsa da, her dönemde insanların mücadeleden vazgeçmediklerini ve bu dönemlerin kahramanı olarak karşımıza çıktıklarını görüyoruz.

Edebiyatta yenilikçi bakış açısı ile hazırladığı romanlar sayesinde, okurlarının sadece edebi değil, felsefi olarak da olayları incelemelerine imkan sunan Ayhan ÜN, yayınlamış olduğu 3 kitabı ile okurlarının memnuniyetini kazanmış durumda. Bu konuda yaptığımız analizler neticesinde ÜN'ün, romanlarında hem görsel, hem işitsel ve hem de geçmişten gelen yazınsal sanatı bir araya getirerek, edebiyatı farklı yorumlaması ve güçlü kalemi ile bunu okurları ile paylaşmasından dolayı, edebiyatta yeni bir soluk kazandırmış durumda.

Kadın ve erkeklerin toplumdaki konumlarına hem bugünün perspektifi ile yaklaşan ve hem de tarihi kalıntılarda incelemelerde bulunarak, toplumları zamanına göre değerlendirip, romanlarında bu konuyu edebiyat ile birleştirerek, kadının ve erkeğin karakteristik yapısını yansıtıyor.

Ayhan ÜN, Almanya'da 15 yıl yaşadıktan sonra Ankara'ya dönüyor ve üniversite eğitimini Türkiye'de ve Almanya'da alıyor. Bu nedenle kültürel olarak da farklılıkları romanlarına yansıtan Ayhan ÜN, felsefi bir bakış açısı ve korkusuz bir yazar olarak, düşüncelerini yazıya aktararak okurları ile paylaşıyor.

Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı